انواع اتصالات تیرآهن

در ساخت یک ساختمان ازمصالح زیادی چون تیرآهن، میلگرد، ورق های فولادی و غیره استفاده می گردد، این سازه های فلزی باید با اتصالاتی مستحکم در کنار هم قرار بگیرند. بهتر است اجزای سازه را با بهترین روش به یک دیگر متصل نمایید و بدانید که هرگونه سهل انگاری در اتصالات تیرآهن امنیت  ساختمان را به طور حتمی به خطر می اندازد.

انواع اتصالات تیرآهن شامل دو روش پیچ و مهره ای و جوشی می باشد که با قیمت های مختلف در بازار آهن عرضه می گردد شما می توانید جهت اطلاع از قیمت روز آهن با ما همراه باشید.

روش پیچ و مهره ای بسیار رایج تر و پر استفاده تر در صنعت است. در گذشته به جای روش پیچ و مهره ای از روش پرچی استفاده می کردند که به دلیل برخی مشکلات به و جود آمده استفاده از آن منسوخ گردیده است. روش پرچی نیاز به افراد ماهر برای نظارت و کنترل دقیق دارد، هنگام  کار سر و صدای زیادی ایجاد میکند و همچنین در اتصالاتی که با این روش صورت گرفته است امکان زنگ زدگی وجود دارد.

در اتصال پرچ از میخ هایی با شکل ها و اندازه های مختلف استفاده می گردد که معمولا سوراخی که برای جاشدن آن در نظر می گیرند کمی بزرگ تر از قطر میخ است، یکی دیگر از معایب این روش همین سوراخ  کردن قطعات است که مقاومت مقطع  فولادی را کاهش می دهد و باعث تضعیف آن می گردد. تنها مزایای استفاده از این روش را می توان اتصال نمودن هر نوع  فولاد به وسیله پرچ دانست که  اتصال جوشی این قابلیت را ندارد.

برای داشتن سازه ای مستحکم و قوی بهتر است اطلاعات کافی در مورد انواع اتصالات تیرآهن داشته باشید، تمام مزایا و معایب آن را بدانید و متناسب با شرایط و همچنین بودجه موجود روش مورد نظر را انتخاب کنید چرا که قیمت آهن بر اساس نوع اتصالات متفاوت است. عدم اهمیت به اتصالات می تواند اثرات جبران ناپذیری مثل خرابی کل سازه را به دنبال داشته باشد.

اتصال تیرآهن با پیچ ومهره

یکی از انواع اتصالات تیرآهن روش پیچ و مهره ای می باشد که در تمام ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد و نسبت به روش های دیگر بسیار مرسوم است. استفاده از این روش به چند دلیل برای اتصالات توصیه می گردد که مهم ترین آن سرعت بالای نصب پیچ و مهره، عدم نیاز به افراد ماهر، ایمنی بالا و نیز امکان تغییر مجدد در بستن اتصالات است، همچنین قیمت آهن با این نوع اتصال مقرون به صرفه نیز می باشد.

معمولا در پروژه های ساختمانی در مکان هایی با فضای محدود استفاده از روش جوشی پیشنهاد نمی شود چرا که بسیار زمان بر بوده و برای مدتی طولانی معابر را اشغال می کند.

البته روش پیچ و مهره ای معایبی نیز دارد مثلا گاهی پیش آمده که سوراخ  های ایجاد شده با اندازه پیچ مطابقت نداشته و به غلط سوراخ شده است.

انواع پیچ ها عبارتند از معمولی و پرمقاومت، که پیچ های پرمقاومت در مناطق پر خطر و زلزله خیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، اتصالات ساختمان هایی که در این مناطق هستند از نوع اصطکاکی و همگی پرمقاومت و تنیده است.

اتصال جوشی تیرآهن

اگر برای اتصال سازه های فلزی از روش جوش استفاده شود باید رعایت چندین نکته را در نظر گرفت، ابتدا لازم است روش جوش کاری خود را انتخاب کرده و نوع مکانیزم آن را مشخص کنید این روش ها عبارتند از جوش شیاری، گوشه، کام و انگشتانه که روش گوشه بسیار مرسوم تر از روش های دیگر است. لازم است بدانید قیمت روز آهن با این روش نسبت به دیگر روش ها گران تر است.

پس از انتخاب روش جوش کاری باید افرادی ماهر و متخصص را انتخاب نمایید تا علاوه بر انجام عملیات به درستی آن نیز نظارت داشته باشند در صورت عدم وجود افراد ماهر تمرکز تنش در اتصال ایجاد شده و احتمال فروریختگی اتصال بالا می رود.

روش جوش یا پیچ و مهره؟

اتصالات پیچ و مهره ای دارای مزایای زیادی نسبت به روش جوش می باشد که برخی از آنها را برای شما ذکر می کنیم.

مهم ترین مزایای آن سرعت بالا در نصب است چرا که به لوازم های پیچیده و گران قیمت و مهارت های تخصصی نیاز ندارد، در تمام مکان ها حتی با کم ترین فضا نیز قابل استفاده است، امکان جابه جایی دارد یعنی می توان  پس از ساخت به منطقه دلخواه فرستاد و در جای دیگر نصب نمود، در اتصالات پیچ و مهره ای زنگ زدگی دیده نمی شود چرا که قبل از رنگ آمیزی  زیر نظر واحد کنترل کیفی زنگ زدایی می شود.

از دیگر مزایای آن می توان گفت که قیمت آهن با اتصال پیچ و مهره ارزان تر بوده و همچنین اتصالات پیچ و مهره ای مقاومت بیشتری در برابر زلزله دارند، به همین دلیل است که این روش رواج  جهانی یافته و در تمامی کشور های اروپایی و آمریکایی از آن استفاده می گردد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.