میلگرد ساده چیست

میلگرد ساده نقش بسیار مهمی در اسکلت بندی و ساختمان سازی دارد و همچنین برای افزایش مقاومت کششی بتن استفاده می شود. بتن ماده ای است با تراکم بالا و مقاومت پایین به همین دلیل به تنهایی کاربردی در ساختمان سازی ندارد بلکه با قرار دادن میلگرد و افزایش مقاومت در آن قابل استفاده می شود. در همه جای دنیا فولاد میلگرد با استاندارد های مختلف و در دو نوع ساده و آجدار به فروش می رسد که بر اساس نوع و مشخصات آن قیمت میلگرد متفاوت است.

میلگرد ساده یا همان میلگرد بدون آج بیشتر در صنعت کاربرد داشته و همچنین در ساخت خاموت نیز از آن استفاده می شود. همه ی این میلگردها هنگام خرید دارای یک برگه شناسنامه بوده که به طور کامل قطر آن را آنالیز کرده است.

از دیگر مشخصات میلگرد ساده می توان به این موارد اشاره کرد که تنش جاری آن ۲۴۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی ۳۶۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی (در زمان گسیختگی) ۲۵ درصد است و به عنوان میلگرد خام یا نرم نیز معروف می باشد. از موارد استفاده میلگرد ساده می توان به کاربرد آن در آهنگری و جوشکاری اشاره نمود علت استفاده این میلگرد در جوشکاری انعطاف پذیری و قابل تغییر بودن آن است.

 مقدار کربن به کار رفته شده در میلگرد ساده بسیار پایین است و به همین دلیل به راحتی فرم پذیر می باشد مهم ترین امتیاز این محصول قابلیت جوش کاری بر روی آن است در صورت نیاز پس از جوشکاری می توان میلگرد را گالوانیزه نمود، گالوانیزه کردن یعنی فلز را در برابر محیط های خورنده مقاوم کنیم طی این عملیات فلز در برابر خوردگی و زنگ زدگی محافظت می شود.

مراحل تولید میلگرد ساده

مراحل تولید میلگرد ساده به صورت زیر است:

۱_ ابتدا از طریق جک های هیدرولیکی، شمش ها را در داخل کوره هایی با دمای ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد قرار می دهیم.

۲_ بعد از قرار دادن در کوره شمش ها برای نورد آماده شده و به خط تولید ارسال می شوند، رسیدن شمش ها به دمای مورد نظر و خط نورد به جهت جریانات گردابی صورت می گیرد.

۳_ مرحله بعد که به مرحله رافینگ معروف است طی سه مرحله از قطر شمش ها کم کرده و طول آن را افزایش می دهد. رافینگ تشکیل شده از ایستگاه های نورد با فشار پرس بسیار بالاست همچنین قطر غلتک ها در این دستگاه از ۵۳۰ تا ۶۱۰ میلیمتر می باشد.

۴_ در مرحله بعد که قیچی نام دارد میلگردها به آنجا رفته تا در متراژ های مشخص برش داده شود.

۵_ در آخرین مرحله نیز میلگرد های تولید شده توسط دستگاه گیوتین پوست زدایی شده و با رسیدن به قطر مورد نظر با سرعت از دستگاه خارج می شوند. این میلگرد ها بر اساس استاندارد  (ISIRI) برش داده شده و در آخر به صورت بندیل بسته بندی می شوند.

تفاوت های میلگرد ساده و آج دار

استاندارد روسی میلگردها را در سه نوع A1, A2, A3 دسته بندی کرده است، میلگرد  A1 همان میلگرد ساده بوده و A2 و A3 میلگرد های آجدار می باشد که به دلیل آج های موجود در سطح آن آجدار نام گذاری شده است و در مقاومت تسلیم و کششی با یک دیگر تفاوت دارند.

میلگرد ساده دارای تنش کمتری بوده و نسبت به میلگرد های آجدار فرم پذیر تر می باشد لازم به ذکر است بدانید که میلگرد های آجدار از نظر خواص ساختاری بهتر از میلگرد های A1  می باشد و همچنین به دلیل وجود برجستگی های سطح آن می تواند به طور مستقیم برای تقویت بتن استفاده شود ولی میلگرد A1  به طور مستقیم به کار نمی رود. کاربرد میلگرد ساده در ساخت پیچ و مهره، میخ و بعضی از اتصالات است و در سایز های پایین تر در ساخت مفتول نیز استفاده می شود.

از دیگر تفاوت های این میلگرد ها می توان به نوع دسته بندی آنها اشاره کرد، میلگرد های A2  و A3  به دلیل شکل پذیری کمی که داشته قابلیت بسته بندی به شکل کلاف را ندارد ولی A1 می تواند به صورت کلاف بسته بندی می شود همچنین در برخی موارد نیز اگر میلگرد A2  قطر کمتری داشته باشد می تواند به صورت کلاف بسته بندی شود.

برای خرید میلگرد ساده باید در نظر داشته باشید که نرخ ارز می تواند بر قیمت میلگرد تاثیرگذار باشد چرا که خرید برخی مواد اولیه آن از کشورهای خارجی می باشد. یکی دیگر از پارامتر های موثر در قیمت میلگرد وزن آن است که به صورت زیر محاسبه می گردد.

فرمول وزن میلگرد
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.