گرانی فولاد با توجه به تولید بالای آن در کشور پذیرفتنی نیست

عضو کمیسیون صنایع مجلس: گرانی فولاد با توجه به تولید بالای آن در کشور پذیرفتنی نیست/ فولاد کمتر از ۳ درصد وابستگی ارزی دارد

گروه استان‌ها- عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: گرانی فولاد با توجه به تولید بالای آن در کشور پذیرفتنی نیست و دولت در زمینه مدیریت بازار این محصول ضعیف عمل کرده است.

لطف‌الله سیاهکلی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین در مورد دلایل گرانی‌های اخیر سیمان و فولاد در کشور اظهار داشت: گرانی فولاد با توجه به تولید بالای آن در کشور پذیرفتنی نیست و دولت در زمینه مدیریت بازار این محصول کاهلی و سستی دارد و متأسفانه ضعیف عمل کرده است.

وی با بیان اینکه میزان تولید و عرضه فولاد و سیمان در کشور نسبت به تقاضا بیشتر است، اضافه کرد: هیچ کمبودی در تولید فولاد نداریم و در فولاد بیشتر از ۲ برابر مصرف تولید داریم. ضمن اینکه فولاد محصولی است که کمترین وابستگی را به ارز دارد و مواد اولیه، نیروی انسانی و انرژی ارزان لازم برای تولید آن از داخل کشور تأمین می‌شود.
سیاهکلی با ذکر اینکه در بحث‌های اقتصادی کلیدواژه عرضه و تقاضا همیشه معیار اصلی قضاوت است، ادامه داد: با این حال مردم و فعالان اقتصادی از ما می‌پرسند چرا با وجود اینکه در حوزه فولاد عرضه چند برابر تقاضاست، این محصول چرا دوباره گران شده‌ است؟ آن هم محصولی که وابستگی ارزی آن کمتر از ۳ درصد است.

نماینده قزوین، آبیک و البرز در مجلس دلیل اصلی گران شدن فولاد را نبود نظارت دولت بر چرخه توزیع آنها دانست و گفت: متأسفانه با وجود اینکه نظارت بر چرخه توزیع کالاهای راهبردی مانند فولاد یکی از وظایف مهم دولت است، اما دولت در این حوزه تحرک لازم را ندارد. یکی از دلایل این کم‌تحرکی هم این است که حوزه صنعت برای چند ماه وزیر نداشت و مدیریت بازار در این مدت به‌شدت تضعیف شد.

سیاهکلی ادامه داد: باید ساماندهی بازار فولاد جزو برنامه‌های اصلی وزیر جدید صمت باشد؛ چرا که ساماندهی این بخش می‌تواند به ساماندهی بازار مسکن، خودرو و سایر محصولات وابسته به فولاد کمک کند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.