چالش فولاد

بنا به گفته کارشناسان و فعالان صنعت فولاد دیر یا زود ذخیره معادن کشور به اتمام خواهد رسید و ما مجبور به واردات بخش زیادی از مواد اولیه فولاد از کشورهای دیگر خواهیم بود.براین اساس نیازمند تدابیری کارآمد برای شناسایی راه‌کارها و گزینه‌های جایگزین برای ادامه این مسیر هستیم.

تأمین مواد اولیه برای فولادسازان در حالی به دغدغه‌ای بزرگ تبدیل‌شده است که بر اساس آمارهای جهانی، ایران ۷ درصد از ذخایر معدنی دنیا را به خود اختصاص داده است و وجود ۸ معدن بزرگ در سطح کلاس جهانی، خود دلیلی بر این مدعاست.

 از سوی دیگر ازآنجایی‌که کمربند کوه‌زایی پسین از کشور ما عبور کرده است، می‌توان گفت ایران کشوری با ظرفیت بسیار بالا در حوزه ذخایر معدنی است. زیرا هر کشوری که روی این کمربند قرار دارد، دارای ظرفیت‌های معدنی فلزی و حتی غیرفلزی بالایی است.

وجود معادن فلزی غنی همچون گل‌‌گهر، انگوران، سنگان، مهدی‌آباد، چادرملو، سرچشمه و سنگان، نشان‌دهنده غنی بودن ایران در حوزه کانی‌های فلزی است. اما با دارا بودن همه ذخایر معدنی پرارزش در این کشور، از چند سال گذشته هشدارهای زیادی از سوی بیشتر مسئولان و مدیران شرکت‌های مرتبط با حوزه زنجیره فولاد نسبت به کمبود مواد اولیه فولاد به‌ویژه سنگ‌آهن شنیده می‌شد و اکنون این هشدارها در حال تبدیل به واقعیت است.

به‌طوری‌که درحال‌حاضر تعدادی از کارخانه‌ها بزرگ کشور به دلیل کمبود مواد اولیه، درحال تولید با ظرفیت پایین‌تر از حد نامی خود هستند که رفع این موضوع باید هر چه زودتر در دستور‌کار تصمیم‌گیرندگان قرار گیرد.

چه‌بسا نیازمند اندیشیدن تدابیری سیاستمدارانه است و تحقق آنها نیز برنامه‌ریزی‌های مدبرانه‌ای را می‌طلبد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.