نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد: غیراقتصادى شدن تولید از تبعات قیمت‌گذارى دستورى است

نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: واحدهاى تولیدى پایین‌دستى نیازی به حمایت قیمتى ندارند و اختصاص نرخ‌های رانتی و ارزان‌تر از قیمت‌های واقعی برای مصرف‌کننده مواد اولیه، هیچ کمکی به واحدهاى تولیدى نمى‌کند. لذا حمایت قیمتى به نحوه قیمت‌گذارى دستورى، خود عاملى در تضعیف تولید و تلاطم‌هاى قیمتى بوده چرا که واسطه‌گرى را جذاب و تولید را غیراقتصادى می‌کند.

  • ۱۳۹۹/۰۱/۱۱ 14:20

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، بهادر احرامیان اظهار داشت: در سال جهش تولید نباید شرایط برای رانت در بازار‌ها ایجاد شود. وقتی مسیر بروز رانت را باز می‌گذاریم، عده‌ای سراغ آن می‌روند و باز هم تجربه تلخ دو سال گذشته یعنی ایجاد تقاضاى کاذب، قدرت گرفتن واسطه‌ها و التهاب قیمت‌ها را تکرار خواهیم کرد.

وی افزود: انگیزه براى رشد تولید زمانى ایجاد می‌شود که دولت با تقویت بعد نظارتى خود، دست از دخالت در بازار بردارد و اجازه دهد قیمت کالا‌ها بر اساس واقعیت بازار و رقابت کشف شود.

نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: واحدهاى تولیدى پایین‌دستى نیاز به حمایت قیمتى ندارند و اختصاص نرخ‌های رانتی و ارزان‌تر از قیمت‌های واقعی برای مصرف‌کننده مواد اولیه، هیچ کمکی به واحدهاى تولیدى نمى‌کند. لذا این موضوع باعث ایجاد تقاضای کاذب و شکل‌گیرى تولید غیراقتصادی مى‌شود و اگر به ظاهر تولیدی انجام شود پشتوانه‌ای ندارد؛ همان طور که بار‌ها تجربه کردیم، حمایت قیمتى به نحوه قیمت‌گذارى دستورى، خود عاملى در تضعیف تولید و تلاطم‌هاى قیمتى بوده چرا که واسطه‌گرى را جذاب و تولید را غیراقتصادى می‌کند.

بر اساس گزارشی از باشگاه خبرنگاران جوان، احرامیان راهکار‌های موثر برای افزایش تولید را بهبود فضای کسب و کار و ایجاد فضای امن برای سرمایه‌گذاری، ثبات قوانین و عدم دخالت دولت دانست و یادآور شد: در صورت تحقق این اهداف، تولید جهش پیدا می‌کند؛ البته راهکار‌های جهش تولید در گذشته هم وجود داشته است، اما اکنون باید اجرایی شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: جایگزینی رقابت در بازار به جاى رانت مى‌تواند از عوامل کلیدى براى جهش تولید در سال ٩٩ باشد به شرطى که نگاه دولتى از بازار‌ها کنار رود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.