نامه تولیدکنندگان فولاد به وزیر «صمت»

خبرگزاری تسنیم : انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با ارسال نامه‌ای به رضا رحمانی وزیر صمت اعلام کرد که علاوه بر تحریم‌ها، بحران کرونا نیز محدودیت‌های خارجی پیش روی صادرات فولاد ایران را به حداکثر رسانده است و انتظار می‌رود نظام تصمیم‌گیری داخلی کشور با درک و توجه به این مولفه‌ها، تسهیل فرآیندها و حذف مقررات محدودکننده، توسعه صادرات را در دستور کار عملیاتی جدی قرار دهد. حال آنکه برعکس، صادرات فولاد و گذر از فرآیندهای محدودکننده متعدد آن از جمله دریافت مجوزهای محموله و همچنین الزام به عرضه‌های سنگین در بورس کالا، از سخت‌ترین امور واحدهای تولیدی شده است.

در این نامه آمده است: همان‌گونه که مستحضرید صادرات آهن و فولاد کشور در سال ۹۸ به بیش از ۱۱ میلیون تن و حدود ۵/ ۳ میلیارد دلار رسیده که البته اگر محدودیت‌های مقرراتی و اجرایی ستاد تنظیم بازار و آن وزارتخانه نبود، فرصت طلایی صادرات فولاد کشور قبل از تشدید تحریم‌های آمریکا هم از دست نمی‌رفت و اکنون شاید شاهد حدود ۵ میلیارد دلار صادرات فولاد کشور بودیم. حال در سال جدید که قیمت نفت به کمترین میزان خود در ۶ سال اخیر رسیده و صادرات نفت و مشتقات نفتی کشور هم کاهش شدیدی داشته است، چشم امید مردم و مسوولان برای ورود ارز به کشور و تنظیم بازار آن، به صنایع معدنی و در صدر آن، آهن و فولاد دوخته شده است. بنابراین ضمن اعلام خطر نسبت به کاهش صادرات و درآمد ارزی فولاد کشور در صورت تداوم رویه‌های فعلی و با عنایت به افزایش تولید کارخانه‌‌های فولادی از یکسو و رکود پروژه‌های صنعتی و ساختمانی در اثر بحران کرونا از سوی دیگر، خواهشمند است تدابیری اتخاذ فرمایید که تمامی محدودیت‌های صادراتی آهن و فولاد کشور از جمله موارد فوق الذکر به فوریت مرتفع شود. از سوی دیگر، توسعه صادرات به‌عنوان یکی از اهداف اصلی کارگروه تنظیم بازار (حداقل درخصوص فولاد) در اولویت قرار گیرد. در عین حال، مانند سایر کشورهای فولادساز دنیا، مشوق‌های صادراتی وضع و به سرعت اجرایی شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.