مشکل اصلی بازار فولاد؛ عدم توازن زنجیره

آزاده حسینی : مدیرعامل ذوب‌آهن بیستون عدم توازن در زنجیره فولاد و همچنین ورود دولت به بازار فولاد و اعمال سیاست‌های کنترلی به‌خصوص در بورس‌کالا را عامل نامتعادل بودن بازار فولاد عنوان کرد.

جهاندار شکری تصریح کرد: عدم توازن در زنجیره فولاد باعث شده تا واحد‌های فولادی در تامین مواد اولیه خود با مشکل مواجه شده و کمتر از ظرفیت اسمی خود فعالیت کنند. وی اظهار کرد: با تحریم‌های اخیر علاوه بر اینکه سرمایه‌گذاری در طرح‌های فولادی با مشکل مواجه شده است، بلکه شرایط صادرات نیز سخت شده و از دولت انتظار می‌رود از صنایع بیشتر حمایت کند. وی همچنین اظهار کرد: با وجود همه سختی‌ها و محدودیت‌ها در صادرات، شرکت‌های ایرانی موفق شدند در بازارهای جهانی حضور داشته باشند، این درحالی است که اعمال برخی سیاست‌های سختگیرانه داخلی گاهی اوقات روند صادرات را با مشکل مواجه می‌کند.  شکری درخصوص اجبار به عرضه محصول در بورس‌کالا گفت: بورس‌کالا بستری شفاف برای معاملات است و تولید‌کنندگان تمایل به عرضه در این قالب دارند اما این امر با اجبار ایجاد نمی‌شود، چراکه هم اکنون صادرات منوط به عرضه در بورس شده و این درحالی است که قیمت‌های پایه نیز از سوی دولت مشخص می‌شود.  وی تصریح کرد: بورس محل کشف قیمت براساس عرضه و تقاضا است و تعیین قیمت با روح بورس مطابقت ندارد و اگردست تولید‌کنندگان و متقاضیان را باز بگذارند بازار فولاد شرایط پایداری را تجربه می‌کند.  وی تاکید کرد: صادرات جذاب است، اما زمانی‌که قیمت‌ها در بازار داخل براساس نرخ‌های جهانی باشد بازار فولاد تعادل خود را حفظ می‌کند، با قیمت‌های دستوری بازار نامتعادل شده و امکان برنامه‌ریزی از تولید‌کننده سلب می‌شود. مدیرعامل ذوب‌آهن بیستون تاکید کرد: از وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت انتظار داریم به‌عنوان متولی صنعت فولاد حامی صنعتگران باشد به‌نظر می‌رسد درحال‌حاضر این وزارتخانه بیشتر بر موضوعاتی نظیر وضع تعرفه و عوارض و ممنوعیت‌های صادراتی تمرکز دارد تا حمایت از تولید‌کنندگان آن هم در این شرایط سخت. وی ادامه داد: متاسفانه اقدامات پیشگیرانه در بخش صادرات زمانی صورت می‌گیرد که بازاریابی بین‌المللی انجام شده درحالی‌که می‌دانید یافتن مشتری در بازار‌های جهانی آن هم در شرایط تحریم، کار بسیار مشکلی است. 

این تولید‌کننده فولاد با اشاره به اینکه پروژه احیای ذوب‌آهن بیستون به‌دلیل تشدید تحریم‌ها با تاخیر صورت گرفته، گفت: ذوب‌آهن بیستون در سه فاز فعالیت خواهد داشت، فاز نخست مربوط به ذوب و ریخته‌گری با ظرفیت ۲۰۰ هزار تن شمش است که در ابتدای سال راه‌اندازی شده و فاز دوم واحد احیا با ظرفیت ۱۵۰هزار تن است که به‌رغم پیشرفت ۷۰ درصدی با تشدید تحریم‌ها به تعویق افتاده است. وی تصریح کرد: گرچه تحریم‌ها پروژه را با تاخیر مواجه کرده اما با بهره‌گیری از متخصصان و مهندسان داخلی، بومی‌سازی قطعات آغاز شده و سال آتی این بخش نیز راه‌اندازی خواهد شد و درحال‌حاضر با تامین آهن اسفنجی خط ذوب ریخته‌گری را فعال کرده‌ایم.  شکری ادامه داد: فاز سوم این پروژه نیروگاه حرارتی از «پرت حرارت» واحد‌های فولادی این پروژه است که ۵۰درصد پیشرفت داشته است. مدیرعامل ذوب‌آهن بیستون اظهار کرد: اولین واحد فولادی گروه صنعتی شکری در سال ۸۵ با تولید تیرآهن آغاز به‌کار کرده و فعالیت خود را با تولید انواع تیرآهن حتی در سایز‌هایی که در داخل تولید نمی‌شود ادامه می‌دهد و طرح‌های مطالعاتی برای تولید انواع تیرآهن حتی ریل آسانسور را که محصولی وارداتی است، در دست بررسی داریم.  وی افزود: در ادامه فعالیت، با تشدید تحریم‌ها با تشکیل شرکت دانش‌بنیان جهان صنعت خط تولید نورد را ایجاد کرده و علاوه بر اینکه در سیما فولاد از آن بهره بردیم، به سایر واحد‌های فولادی نیزدر این بخش کمک‌رسان بودیم. وی تصریح کرد: در سال ۱۳۹۵ نیز با ایجاد سیما فولاد ۲۰۰ هزار تن میلگرد تولید کردیم که متاسفانه درحال‌حاضر در تمامی خطوط به‌دلیل مشکل تامین سرمایه در گردش و همچنین مواد اولیه با کمتر از ۶۰ درصد ظرفیت مشغول به فعالیت هستیم. وی تاکید کرد: با آزاد گذاشتن بازار،امکان مطابقت با قیمت‌های جهانی پیدا شده و به این ترتیب زنجیره فولاد نیزمتعادل می‌شود. درحال‌حاضر قیمت آهن اسفنجی در بازار کیلویی ۲ هزار و ۵۰۰تومان بوده و این درحالی است که قیمت پایه شمش فولاد کیلویی ۳ هزار و ۱۰۰ تومان است. حداقل تفاوت قیمتی مواد اولیه و شمش باید کیلویی یک هزار تومان باشد. این تولید‌کننده فولاد عنوان کرد: درحال‌حاضر قیمت‌های فولد در پایین ترین حد خود قرار دارد و حاشیه سود تولید‌کنندگان بسیار محدود شده است و برای رسیدن به سود باید مجموعه‌ای از کل زنجیره فولاد را در سبد تولیدات خود داشته باشید. وی تصریح کرد: این مجموعه در صدد است تا زنجیره تولید فولاد را تکمیل کند و از این‌رو به‌دنبال کسب پهنه‌های سنگ‌آهن منطقه است و مجموعه گروه صنعتی شکری درحال‌حاضر موفق شده تا یکهزار و ۲۰۰ شغل در استان کرمانشاه(شهرستان هرسین) به‌صورت مستقیم ایجاد کند.

منبع : دنیای اقتصاد

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.