قیمت‌گذاری دستوری باعث ایجاد رانت می‌شود

یک عضو انجمن تولید کنندگان فولاد با اشاره به اینکه قیمت‌گذاری دستوری باعث ایجاد رانت در قیمت می‌شود، گفت: برای تحقق جهش تولید باید قیمت‌ها به صورت شفاف تعیین شوند و در این میان دولت وظیفه دارد دست از قیمت‌‌گذاری دستوری بردارد و در این صورت بهترین قیمت کشف شده و قیمت‌های کاذب به طور کامل از بین خواهد رفت.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، رضا شهرستانی در خصوص تحقق شعار جهش تولید و اهمیت شفافیت کل چرخه تولید به عنوان فاکتور مهم برای تحقق شعار سال، اظهار داشت: برای ایجاد شفافیت باید تمام رانت‌ها را کنار بگذاریم تا عرضه و تقاضا بتوانند از طریق بورس کالا یکدیگر را پیدا کنند.

وی افزود: به عنوان مثال در سال گذشته قیمت ورق در بازار رسمی بین پنج هزار و ۵۰۰ تا ۶ هزار تومان بود ولی در بازار آزاد به قیمت بالای ۱۱ هزار تومان به فروش می‌رسید در این شرایط محصول در انبارها دپو می‌شد و واسطه‌گرها از رانت استفاده می‌کردند.

عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد عنوان کرد: بنابراین بهترین روش برای تحقق شعار امسال و شفاف‌سازی این است که دولت در قیمت‌گذاری دخالت نکند؛ به طوری که اگر در محصولی کمبود وجود دارد، باید زمینه رشد عرضه را فراهم کرد تا قیمت به طور واقعی به تعادل برسد.

بر اساس گزارشی از اقتصاد آنلاین، شهرستانی یادآور شد: مشکل اساسی این است که هر کسی دنبال ایجاد رانت است تا محصول را ارزان بخرد و با کم‌ترین هزینه سود سرشاری ببرد که این امر روی کیفیت محصول، ایجاد رقابت و قیمت تمام شده تاثیر می‌گذارد بنابراین باید قیمت‌ها آزاد گذاشته شود تا هر جایی که نیاز باشد قیمت بتواند خودش را پیدا کند.

وی در پایان بر اهمیت شفافیت تاکید کرد و گفت: همان‌طور که شرکت‌های بزرگ و بالادستی دارای اطلاعات شفاف هستند این انتظار به حق وجود دارد که صنایع پایین‌دستی به عنوان مصرف‌کنندگان مواد اولیه نیز اطلاعات خرید و تولید خود را به طور مستمر منتشر کنند تا شفافیت برای همه باشد و تولید به شکل واقعی جهش یابد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.