عطش زنجیره فولاد به تغییر سیاست ‌‌ها

در محاسبه قیمت پایه فروش فولاد در رینگ معاملات بورس کالا از نرخ فروش شمش در بازارهای صادراتی استفاده می‌شود، بنابراین باید اذعان کرد که این فرمول قیمت‌گذاری منصفانه نیست. به‌ویژه اینکه محصول شمشی که در بازار داخلی عرضه می‌شود با شمش صادراتی از نظر کیفیت تفاوت دارند. درواقع، چنانچه فولادسازان محصول صادراتی خود را در بازار داخلی به فروش برسانند، قیمت آن را به‌ازای هر کیلوگرم ۷۰۰ تومان هم گران‌تر اعلام می‌کنند.

در همین حال، عرضه شمش فولادی در بازار داخلی نیز با محدودیت روبه‌رو است. رقابت قابل‌توجه برای خرید شمش از بورس کالا، زمینه‌ساز رقابت منفی نوردکاران را فراهم می‌کند. بر همین اساس نیز در اغلب معاملات رقابت ۳۰ تا ۳۵ درصدی روی قیمت پایه شمش فولاد شکل می‌گیرد.

موضوعات و چالش‌های یادشده در حالی است که براساس آمار، میزان عرضه شمش در بورس کالا به مراتب پایین‌تر از کل تولید فولاد است. درواقع در چنین شرایطی این پرسش مطرح است که مازاد تولید فولاد کشور چه می‌شود؟

در ادامه باید تاکید کرد محدودیت‌ در عرضه شمش در شرایطی ثبت می‌شود که وزارت صنعت، معدن و تجارت فولادسازان را موظف کرده ۶۰ درصد تولید خود را در بورس کالا به فروش برسانند. در واقع مصوبات اجرایی نمی‌شود و درنهایت منجر به ضرر تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان محصول نهایی می‌شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.