ظرفیت کنسانتره سنگ‌آهن ۱۰میلیون تنی در سنگان

گروه بنگاه‌ها : امسال ظرفیت کنسانتره سنگ‌آهن در سنگان به ۱/ ۱۰ میلیون و گندله سنگ‌آهن به ۵/ ۱۲ میلیون تن می‌رسد.

عباس نعیمی قائم‌مقام و عضو هیات عامل ایمیدرو با اعلام این مطلب گفت: مجتمع معادن سنگ‌آهن سنگان تاکنون یک میلیارد دلار سرمایه، در ساخت و راه‌اندازی کارخانه‌های کنسانتره و گندله‌سازی، جذب کرده است. به گزارش روابط‌عمومی ایمیدرو، عباس نعیمی که به همراه مدیران ایمیدرو برای بررسی طرح‌های توسعه سنگان به این مجتمع سفر کرده است، اظهار کرد: این مجتمع برنامه ایجاد ۵/ ۱۷ میلیون تن کنسانتره سنگ‌آهن و ۱۵ میلیون تن گندله سنگ‌آهن را در دست اجرا دارد که تاکنون مجموع ظرفیت کارخانه‌های به بهره‌برداری رسیده در بخش گندله‌سازی به ۱۰ میلیون تن و در کنسانتره سنگ‌آهن به ۱/ ۵ میلیون تن رسیده است. وی افزود: راه‌اندازی این کارخانه رشد ارزش افزوده سنگ‌آهن را به داخل کشور منتقل کرده است. نعیمی تاکید کرد: نکته قابل توجه این است که رقم فوق، بدون احتساب سرمایه‌گذاری‌های درحال اجرا، هزینه‌های اکتشاف، معدنکاری و زیربنایی محاسبه شده است. قائم مقام ایمیدرو در عین حال خبر داد: این مجتمع همچنین در سال‌جاری ۵ میلیون تن ظرفیت جدید کنسانتره و ۵/ ۲ میلیون تن ظرفیت جدید گندله وارد مدار تولید خواهد کرد که به این ترتیب مجموع ظرفیت تولید کنسانتره سنگ‌آهن به ۱/ ۱۰ میلیون تن و ظرفیت گندله‌سازی به ۵/ ۱۲ میلیون تن می‌رسد.

به گفته نعیمی، در سال آینده با بهره‌برداری از کنسانتره شرق کاوه، ظرفیت کنسانتره منطقه به ۶/ ۱۲ میلیون تن می‌رسد و مجتمع معدنی سنگان از نظر زنجیره متوازن خواهد بود. وی یادآور شد: طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته طرح‌های توسعه باقی‌مانده نیز تا سال ۱۴۰۰ تکمیل خواهند شد و منطقه به هدف‌گذاری تعیین شده خواهد رسید. تحرک در طرح‌های سنگان: این عضو هیات عامل ایمیدرو با یادآوری اینکه مجتمع معدنی سنگان که به سبب ذخایر غنی سنگ‌آهن لقب عسلویه شرق کشور را نصیب خود کرده، اظهار کرد: این مجتمع تا پیش از دولت یازدهم فعالیت چندانی در اجرا و توسعه طرح‌های فرآوری سنگ‌آهن (کنسانتره و گندله سنگ‌آهن) نداشت اما ایمیدرو در راستای استراتژی جلب مشارکت بخش‌خصوصی، اقدام به فعال‌سازی پروژه‌های راکد کرد.

وی افزود: پیش از آن تنها یک واحد تولید کنسانتره به ظرفیت تولید ۶/ ۲ میلیون تن و سرمایه‌گذاری ۱۳۰ میلیون دلاری وارد مدار تولید شده بود که بعدها با سیاست‌های جدید ایمیدرو به شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان (اُپال پارسیان) واگذار شد. نعیمی گفت: علاوه بر این با مشارکت ۴۹ درصدی ایمیدرو، طرح ۵ میلیون تنی گندله، متعلق به شرکت اپال پارسیان، با سرمایه‌گذاری ۱۱۳ میلیون دلاری نیز اجرا و در سال ۹۶ به بهره‌برداری رسید. به گفته وی، هم‌اینک یکی از طرح‌های درحال اجرای این شرکت، طرح توسعه ۴/ ۲ میلیون تنی کنسانتره است که حداکثر تا ۲ سال آینده تکمیل خواهد شد.

سرمایه‌گذاری فولادمبارکه: نعیمی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: شرکت فولادمبارکه متعهد به اجرای یک واحد ۵ میلیون تنی کنسانتره و ۵ میلیون تنی گندله شد که پیرو آن کارخانه ۵ میلیون تنی گندله‌سازی با سرمایه‌گذاری ۱۱۳ میلیون دلاری در سال ۹۶ افتتاح شد. وی خبر داد: با توجه به پایش‌های انجام شده، در بهمن‌ماه سال‌جاری نیز واحد ۵ میلیون تنی کنسانتره سنگ‌آهن به میزان ۲۶۵ میلیون دلار تکمیل می‌شود و این کارخانه قرار است در ۲ فاز وارد مدار تولید شود.

ورود فولاد خوزستان به سنگان: این مقام ایمیدرو به ورود شرکت فولاد خوزستان به سرمایه‌گذاری در سنگان اشاره کرد و گفت: شرکت سرمایه‌گذار توسعه ملی نیز از سال ۹۳ اقدام به توسعه ۵/ ۲ میلیون تن کنسانتره و ۵/ ۲ میلیون تن گندله کرد. واحد کنسانتره سنگ‌آهن این شرکت نیز با سرمایه‌گذاری ۱۶۱ میلیون دلار در سال ۹۶ افتتاح شد و سپس سهام این کارخانه (با تغییر نام به صنعتی معدنی توسعه فراگیر سناباد)، در اختیار شرکت فولاد خوزستان به‌عنوان مصرف‌کننده این محصول قرار گرفت. وی افزود: پیرو این اقدام،‌ شرکت فولاد خوزستان اقدام به تکمیل واحد گندله‌سازی کرد و طبق پیش‌بینی‌ها این پروژه در بهمن‌ماه سال‌جاری با سرمایه‌گذاری ۱۹۰ میلیون دلار به بهره‌برداری خواهد رسید.

فولادخراسان: قائم‌مقام ایمیدرو درباره فعالیت‌های فولادخراسان نیز گفت: این شرکت دیگر شرکت سرمایه‌گذار ناحیه معدنی سنگان است و درحال‌حاضر ساخت پروژه ۵/ ۲ میلیون تنی کنسانتره را در دست اقدام دارد که با توجه به شرایط تحریم،‌ با مشکلاتی مواجه شده است. وی تاکید کرد: با این‌حال براساس تعهد سرمایه‌گذار این پروژه تا ۲ سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید. فولاد خراسان پیش‌تر واحد ۵/ ۲ میلیون تنی گندله‌سازی خود را اردیبهشت‌ماه سال گذشته در محل سایت کارخانه (نیشابور) راه‌اندازی کرده است.

فولاد شرق کاوه:‌عضو هیات عامل ایمیدرو درباره یکی دیگر از سرمایه‌گذاران سنگان گفت: شرکت شرق کاوه نیز یکی دیگر از سرمایه‌گذاران در این ناحیه به‌شمار می‌آید که متعهد به اجرای یک واحد ۵/ ۲ میلیون تنی کنسانتره و یک واحد ۵/ ۲ میلیون تنی گندله بوده است. به گفته نعیمی، کنسانتره‌سازی این واحد با پیشرفت نزدیک به ۷۰ درصدی درحال اجراست و پیش‌بینی می‌شود در آبان سال آینده به بهره‌برداری رسد. همچنین قرارداد گندله این شرکت نیز منعقد شده و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری برسد. نعیمی در بخش پایانی سخنانش یادآور شد: ایمیدرو در سال‌جاری به منظور تامین سنگ‌آهن موردنیاز کارخانه‌های فوق اقدام به فراخوان انتخاب پیمانکار در دو مرحله و برای دو بخش «الف» و «ب» ناحیه سنگان کرد و خوشبختانه پیمانکاران مربوط به هر دو ناحیه انتخاب شده است. وی در این باره اظهار کرد: روز گذشته عملیات استخراج پیمانکار ناحیه «ب» آغاز شد و قرارداد پیمانکار ناحیه «الف» نیز طی هفته آینده نهایی خواهد شد.

قائم‌مقام ایمیدرو تاکید کرد: به این ترتیب از طریق هم‌افزایی و مشارکت دولت با بخش‌خصوصی بزرگ‌ترین معدن سنگ‌آهن کشور درحال تولید و توسعه است. همچنین با اکتشافات گسترده‌ای که در این ناحیه انجام شده این امیدواری وجود دارد که بتوان به ذخایر قطعی سنگ‌آهن بیشتری در منطقه دست یافت و توسعه‌های بیشتری با هدف تکمیل زنجیره صنایع فولادی کشور را اجرا کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.