شمش و مقاطع فراتر از دلار

ظرف ماه‌های ابتدایی امسال رشد نرخ ارز سنگ معیار سنجش قیمت در تمامی بازارها شده، هر چند در برخی موارد، همچون بازار آزاد مقاطع فولادی، میزان رشد قیمتی فراتر از رشد نرخ ارز نیز بوده است. در حالی که ظرف ۶ ماه ابتدایی امسال بهای ارز آزاد در کشور افزایشی ۶۶ درصدی داشت، قیمت هر کیلوگرم میلگرد در این مدت رشد ۹۶ درصدی و هر کیلوگرم تیرآهن افزایشی ۱۳۷ درصدی را تجربه کردند به‌گونه‌ای که نرخ هر کیلوگرم میلگرد از ۶هزار تومان در ۲۵ فروردین به ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان در پایان شهریور ماه و بهای هر کیلوگرم تیرآهن نیز از ۶ هزار و ۶۵۰ تومان به ۱۵ هزار و ۸۰۰ تومان در آخرین روز شهریور ماه رسید. چنین افزایش افسار گسیخته‌ای در قیمت این محصولات در اثر ورود نقدینگی‌های سرگردان به این بازار با هدف حفظ ارزش نقدینگی افراد از اثرات رشد تورم بوده است. اما با توجه به نبود تقاضای مصرفی بازار مقاطع فولادی و با توجه به بالاتر بودن نرخ رشد بهای این محصولات نسبت به رشد نرخ ارز امکان تعدیل در این بازار به‌قوت وجود دارد. علاوه بر افزایش قیمت در بازار آزاد، نرخ پایه و میانگین قیمت معامله شمش فولاد در رینگ بورس کالا نیز ظرف ۶ ماه ابتدای امسال رشدی قابل توجه داشت. اگرچه نرخ پایه براساس ارز نیمایی در بورس کالا تعیین می‌شود، اما نرخ ارز آزاد مبنایی برای میزان رقابت در این بازار است.

  بازارهای کالایی از اثرات ورود نقدینگی در امان نماندند

روند رو به رشد نرخ ارز ظرف ماه‌های ابتدایی امسال در شرایطی که نقدینگی سرگردان قابل توجهی در کشور وجود داشت، باعث شد بسیاری از بازارها ازجمله طلا، خودرو، مسکن، بازار سرمایه و حتی بازارهای کالایی با سرریز شدن نقدینگی با هدف حفظ ارزش پول و شبه پول از اثرات تورمی روبه‌رو شوند که این سر‌ریز شدن نقدینگی کفه تقاضا را در بازارها نسبت به عرضه به شدت قوی کرد و عاملی در جهت افزایش قیمت‌ها شد. اگرچه افزایش نرخ در اثر رشد تقاضا در هر بازاری منطقی به‌شمار می‌رود، اما به‌نظر می‌رسد افزایش ایجاد شده در نرخ برخی کالاها از جمله کالاهای سرمایه‌ای و غیر سرمایه‌ای حتی فراتر از رشد نرخ ارز بود. درواقع سیل تقاضا برای خرید، بدون در نظر گرفتن جوانب کار در برخی بازارها باعث شد افراد برخی کالاها را با نرخی فراتر از ارزش واقعی حتی با احتساب تورم و رشد نرخ ارز خریداری کنند. از همین‌رو احتمال تعدیل در این بازارها به قوت وجود دارد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.