شرایط فعلی تقاضا در بازار فولاد نوید کاهش قیمت آهن است

گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی انجمن مزبور حاکی است، «سید احمد رضوی نیک» توضیح داد: قیمت فولاد امسال همپای ارز با نوسان روبرو شد و از ابتدای ۹۹ تاکنون رشد بیش از دو برابری را تجربه کرد، اما شروع فصل سرما پیامد کاهش ساختمان سازی را به همراه دارد و در معاملات روز ۲۹ مهر هم ۴۰ هزار تن عرضه، بدون تقاضا ماند.  

وی افزود: عرضه بدون تقاضا ناشی از بالابودن قیمت پایه معاملات فولاد بود و با کاهش نرخ ارز تناسب نداشت  و برآورد می شود تا پایان هفته کاهش بیش از دو هزار تومانی قیمت شمش در هر کیلو رقم بخورد.

انتظار نفع مصرف‌کننده نهایی از فرمول وزارت صنعت

رضوی نیک گفت: فرمول جدیدی که وزارت صنعت معدن و تجارت با مشورت تشکل‌های مرتبط در این بخش به آن رسیده نیز عامل نوید دهنده کاهش قیمت فولاد شده و امید آن می رود که مصرف کننده نهایی نیز از این کاهش قیمت ها منتفع شود.

وی اضافه کرد: برخی تولید کنندگان و رییس سازمان بورس از ورود وزارت صنعت در عرصه تنظیم بازار اظهار نگرانی کرده اند و آن را تکرار ماجرای قیمت گذاری در بورس کالا درسال ۱۳۹۷ دانستند، اما این نشانی نادرست را فولاد سازان به فعالان و بازار می دهند.

رضوی نیک یادآور شد: بر اساس طرح پیشنهادی وزارت صنعت قرار نیست که قیمت گذاری انجام شود، بلکه کف و سقف قیمتی تعیین شده و سقف قیمت بر مبنای قیمت های صادراتی تولید کنندگان شمش بوده که تاکنون قیمت شمش در بازار داخلی به نسبت صادراتی بالاتر و این موضوع باعث شده تا تولید کنندگان محصولات پایین دستی نتوانند حضور موفقی در بازار های جهانی داشته باشند .

ضرورت شفاف سازی نسبت به عرضه فولاد

رییس انجمن نوردکاران فولادی، ضمن تاکید بر ضرورت شفاف سازی نسبت به شیوه عرضه فولاد در بورس کالا گفت: امسال ۲۰ درصد تقاضا بوسیله بورس پاسخ داده شد و به استناد آمار انجمن تولید کنندگان فولاد ایران در ۶ ماهه نخست امسال هشت میلیون و ۶۰۰ هزار تن بیلت ( شمش)  فولادی تولید شده که از این میزان یک میلیون و ۹۸۴ هزار تن صادر شده و طبق آمار های بورس کالا یک میلیون و ۵۹۷ هزار تن بیلت در بورس عرضه شده بخشی از آن نیز به صورت سبد بوده و با کیفیت مناسب نبوده، با این حال سرنوشت پنج میلیون تن شمش فولادی که در بورس کالا عرضه نشده و به بازارهای صادراتی نیز راهی نیافته، مشخص نیست. 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.