شایعه فولادی این روزها

شایعه بحث اعمال سقف مجاز رشد قیمت‌ها برای معاملات محصولات فولادی در بورس کالا مدتی است که مورد بحث قرار گرفته و حتی در شبکه‌های اجتماعی صورت‌جلسات متفاوت و بعضا متناقضی مخابره می‌شود. شایعات از اعمال قیمت پایه ۷۵ درصد فوب با نرخ نیمایی حکایت دارد آن هم در شرایطی که سقف مجاز رشد قیمت‌ها رقمی برابر با نرخ صادراتی لحاظ شده است. این شایعه اگرچه از سوی برخی منابع آگاه مورد تایید قرار گرفته اما در اجرایی شدن آن تردیدهای جدی وجود دارد زیرا از یک سو خلاف قوانین بازار سرمایه است و از سوی دیگر از سمت بخش‌های مختلف صنعتی حتی با پیگیری وزارت صمت نیز اجرای آن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و اجرایی شدن آن را نمی‌توان با قطعیت بیان کرد.

این در حالی است که ذات اعمال سقف مجاز برای رشد قیمت‌ها به معنی یادآوری خاطرات به شدت دردآوری است که خروجی اصلی آن چیزی جز توزیع رانت نبوده است. این روند کلی قطعا مورد مخالفت اهالی بازار سرمایه قرار خواهد گرفت آن‌هم در شرایطی که بر سودآوری شرکت‌های فولادی اثرگذار است. از سوی دیگر ذات نگرانی از توزیع رانت در بستر بورس کالا با اعمال دستوری شیوه معاملات در کنار نرخ‌گذاری‌های مبهم از جمله مواردی است که موجب مخالفت‌های بسیاری خواهد شد. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که برای اولین بار صنایع بالادستی و پایین‌دستی در زنجیره تولید فولاد بر یک روند کلی معاملاتی به توافق رسیده‌اند اگرچه همین توافق را نمی‌توان به‌صورت رسمی مورد تایید قرار داد. در هر حال دنیایی ابهام وجود دارد و نمی‌توان هیچ‌گونه اظهارنظر قطعی در مورد صحت و سقم این شایعات یا اجرایی شدن آن مطرح کرد. تنها می‌توان گفت که تا لحظه تنظیم این گزارش خبری مستدل از اجرایی شدن این ‌سازوکار و اعمال سقف مجاز رشد قیمت‌ها مخابره نشده است. این‌که در روزهای اوج بهای نیمایی و آزاد ارز شاهد هستیم که روند افزایشی بهای فولاد متوقف شده و نرخ‌های اواخر هفته گذشته اعلام می‌شود به معنای آن است که بازار از یک آرامش شکننده برخوردار شده و هرگونه مداخله دستوری در‌سازوکار بازار نتیجه مثبتی به همراه نخواهد داشت.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.