ریل معدن تیپ R۱۸ در ذوب‌آهن اصفهان تولید شد

ذوب‌آهن اصفهان از شرکت‌های هلدینگ شستا پس از تولید انبوه و موفقیت‌آمیز انواع ریل‌های مورد نیاز راه‌آهن سراسری و شهری (مترو)، موفق به تولید ریل معدن تیپ R۱۸ ویژه استفاده در معادن شد.

محمدامین یوسف‌زاده، مدیر مهندسی نورد ذوب‌آهن اصفهان با اعلام این خبر گفت: تولید ریل معدن تیپ R۱۸ در راستای برآورده‌کردن نیاز معادن کشور، تنوع بخشی به سبد محصولات تولیدی و تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر در دستور کار ذوب‌آهن اصفهان قرار گرفته است. وی افزود: تولید این ریل با بهره‌گیری از استانداردهای معتبر اروپایی و منطبق با کلیه شرایط، مشخصات فنی و درخواستی مشتری انجام پذیرفت و در پروسه تولید آن، تمامی مراحل کار ازجمله ریخته‌گری شمش با مارک موردنیاز در بخش فولادسازی، طراحی کالیبراسیون و‌هادی، تراش و آماده‌سازی غلتک‌ها و دیگر قطعات تکنولوژی خط تولید با تکیه بر توان و همت پرسنل سخت‌کوش مهندسی نورد و سایر مدیریت‌های ذی‌ربط کارخانه ذوب‌آهن صورت پذیرفت.

پایان واردات ریل معدن و خودکفایی کشور در تولید این محصول استراتژیک

مدیر مهندسی نورد ذوب‌آهن اصفهان با اشاره به اینکه کلیه مراحل طراحی و تولید این محصول منطبق با الزامات استانداردISO ۹۰۰۱ انجام پذیرفته است، تصریح کرد: این نوع ریل پیش از این از خارج کشور و بعضا با کیفیت نامناسب وارد می‌شد که تولید آن ضمن تامین کامل نیاز معادن کشور به ریل‌های کیفی مورد نیاز، صرفه‌جویی ارزی قابل‌توجهی نیز در پی دارد. این مقام مسوول ادامه داد: این نوع ریل به‌دلیل خاص بودن کمیاب است. هر چه مقطع ریل تولیدی نازک‌تر باشد، تولید آن سخت‌تر می‌شود و در نتیجه تیراژ تولید پایین می‌آید بنابراین اکثر کارخانه‌های دنیا رغبتی برای تولید آن ندارند اما ذوب‌آهن اصفهان با تکیه بر دانش فنی متخصصان خود ریل معدن را تولید کرد.

تولید استاندارد ریل معدن در مدت‌کوتاه

یوسف‌زاده گفت: براساس اعلام نیاز معادن کشور به محصول ریل معدن و دستور مدیرعامل شرکت مبنی بر تولید این محصول ویژه، طراحی و تولید آن از اوایل دی ماه در دستور کار مهندسی نورد ذوب‌آهن اصفهان قرار گرفت و همزمان با ۲۲ بهمن ماه تولید این محصول خاص با موفقیت انجام پذیرفت که در این مدت کوتاه یک رکورد به‌شمار می‌رود. مدیر مهندسی نورد ذوب‌آهن اصفهان بیان کرد: معادن به‌صورت کلی به دو پروفیل آرک معدن و ریل معدن نیاز دارند. در اکثر معادن کشور، در گذشته، از محصولات ناایمن و فاقد کیفیت استفاده می‌کردند اما با تولید آرک معدن در حدود ۵ هزار تن توسط ذوب‌آهن اصفهان در سال به‌صورت کاملا حرفه‌ای، پس از صنعت ساختمان، ایمنی معادن کشور نیز با محصولات استاندارد ذوب‌آهن تامین می‌شود. در کل می‌توان گفت تولید آرک معدن و تولید ریل معدن ایمنی معادن کشور را تامین و تکمیل کردند.

ارزآوری چشمگیر تولید پروفیل‌های معدنی در ذوب‌آهن اصفهان

این مقام مسوول با اشاره به اینکه پروفیلی وجود ندارد که ذوب‌آهن اصفهان توان تولید آن را نداشته باشد، اظهار کرد: تولید آرک معدن توسط ذوب‌آهن تاکنون حدود ۱۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی و تولید ریل معدن نیز ارزآوری بالایی را برای کشور در پی دارد.  یوسف‌زاده در پاسخ به این سوال که آرک معدن و ریل معدن چه تفاوتی دارند، گفت: ریل معدن برای تردد واگن‌های حمل موادمعدنی و در سطوح مورد استفاده قرار می‌گیرد و آرک معدن در سقف معادن برای جلوگیری از ریزش‌های احتمالی به‌کار می‌رود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.