ریشه التهاب بازار فولاد

سیاست‌های اتخاذشده از سوی مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت، به‌ویژه در چند ماه گذشته، زمینه کاهش صادرات فولاد و محصولات فولادی ایران را فراهم کرده است.

این افت صادرات درحالی به‌وجود آمده که فعالان این صنعت و انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران از قبل نسبت به آن هشدار داده‌اند؛ یعنی پیش‌بینی این افت با توجه به سیاست‌های متولیان امر دور از انتظار نبود.

 با وجود تمام هشدارها نسبت به کاهش صادرات فولاد و تاثیری که بر عملکرد تولیدکنندگان دارد، هیچ توجهی به توصیه‌های کارشناسان این حوزه نشد و درحال‌حاضر نتایج آن را مشاهده می‌کنیم.

افت صادرات فولاد و محصولات فولادی از ابتدای امسال در حالی ثبت‌شده که تولید فولاد در کشور ما ۲ برابر نیاز کشور است؛ بنابراین تداوم کاهش صادرات به منزله ایجاد چالش‌های اساسی برای تولیدکنندگان است و درنهایت به توقف تولید در این صنعت منجر خواهد شد. در همین حال، درآمدهای ارزی فعالان صنعت فولاد کشور کاهش خواهد یافت.

البته در طول سال‌های گذشته و با تلاشی که برای بومی‌سازی و داخلی‌سازی قطعات و سایر نهاده‌های تولید صنعت فولاد انجام‌شده، میزان نیاز تولیدکنندگان این صنعت به ارز کاهش یافته، اما همچنان در برخی حوزه‌ها به واردات وابسته هستند. ضمن اینکه در موقعیت کنونی کشور به ارز حاصل از صادرات صنایع فولاد کشور نیاز دارد؛ بنابراین این ظرفیت باید بیش از قبل جدی گرفته شود. البته به اعتقاد تولیدکنندگان و فعالان صنعت فولاد نیز تنظیم بازار داخلی و حفظ منافع تولیدکنندگان باید در اولویت‌های دولت قرار گیرد، اما همچنان راه‌حل‌های بهتری برای پیوند دادن میان نیاز مشتریان داخلی، حفظ منافع آنها و در کنار آن استمرار صادرات وجود دارد. توجه به این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که فولاد ایران همواره در بازارهای بین‌المللی مشتری دارد، چراکه ما ارزان‌ترین فولاد را در داخل کشور و حتی در بازار جهانی به فروش می‌رسانیم؛ بنابراین نباید از این ظرفیت غفلت کرد. در این میان، سیاست‌های غلط وزارت صنعت، معدن و تجارت در چند ماه گذشته، زمینه رشد قیمت فولاد را در بازار داخلی فراهم کرد و التهاباتی را به‌ویژه در فروش ورق و میلگرد پدید آورده است. اما ما در شرایط عادی همیشه ارزان‌ترین فولاد جهان را با کیفیتی قابل توجه تولید کرده‌ایم. بر همین اساس نیز مشتریان خوبی در سراسر جهان داریم و حتی با چالش‌های تحریم کنار آمده‌ایم. درواقع چنانچه سنگ‌اندازی‌ها و سیاست‌گذاری‌های اشتباه برطرف شوند می‌توانیم جریان صادرات را حفظ کنیم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.