رقابت قیمتی فولاد داخلی و وارداتی

کریمی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید در شرایط کنونی اگر تولیدکنندگان پایین دست و سازندگان مسکن، به جای خرید فولاد داخلی، از فولاد وارداتی با نرخ ارز آزاد در تولیدات خود استفاده کنند، برای آنها اقتصادی‌تر خواهد شد.

به گزارش بازار به نقل از خانه ملت، علی اکبر کریمی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با انتقاد از نابسامانی بازار فولاد، گفت: هرچند تولیدکنندگان فولاد باید محصولات تولیدی خود را در بورس عرضه کنند، اما از آنجا که در عمل از این امر خودداری می‌کنند، کالاهایی مانند ورق فولادی، فولادهای آلیاژی و… گرانتر از نرخ وارداتی این محصول به دست تولیدکنندگان صنایع پایین دستی می‌رسد.
نماینده مردم کرمان، اراک و کمیجان در مجلس شورای اسلامی افزود: در برخی موارد به دلیل نابسامانی بازار فولاد، اگر تولیدکنندگان پایین دست و سازندگان مسکن، به جای خرید فولاد داخلی، فولاد مورد نیاز خود را از مسیر واردات با نرخ ارز آزاد تامین کنند، برای آنها ارزانتر و به صرفه تر خواهد شد.

تولید فولاد ارزبری ندارد
وی با بیان اینکه از آنجایی که فولاد براساس نرخ ارز قیمت‌گذاری می‌شود، نابسامانی‌ها و رشد قیمتی کنونی ایجاد شده است، اضافه کرد: این روند قیمت‌گذاری مناسب و منطقی نیست زیرا ماده اولیه تولید فولاد یعنی سنگ آهن داخلی است از سوی دیگر تولید فولاد ارزبری ندارد و هزینه‌های آب، برق و گاز ریالی است.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه هرچند باید به تامین فولاد با قیمت مناسب برای تولیدکنندگان داخلی توجه کرد اما باید به جلوگیری از قاچاق با بهانه ارزان بودن این محصول در داخل کشور نیز باید توجه شود، ادامه داد: از آنجایی که فولاد محصولی صادراتی است باید میان قیمت این محصول با ارز نیمایی یا بازار آزاد تناسبی وجود داشته باشد تا از قاچاق این کالا به خارج از کشور جلوگیری شود اما حاشیه قیمتی فولاد باید منطقی باشد.
کریمی تاکید کرد: فولاد باید به گونه‌ای در بورس قیمت‌گذاری شود که از بهای جهانی کمتر باشد، با این روش از یک سو نیاز تولیدکنندگان داخلی با قیمت مناسب تامین خواهد شد و از سوی دیگر از قاچاق به خارج از کشور جلوگیری می‌شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.