رشد ۵ دلاری قیمت سنگ آهن

قیمت سنگ آهن وارداتی در چین این هفته رشد خوبی داشته که به دلیل افزایش قیمت در بازار فیوچرز و بهبود فاکتورهای اقتصاد کلان در چین بود. آخرین قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد حدود ۵ دلار نسبت به جمعه اخیر بالا رفته ۸۸٫۸۵ دلار هر تن خشک سی اف آر شده است. قرارداد سواپ ماه آوریل نیز ۴٫۹ دلار بالا رفته است.
🔹البته با این حال فعالان بازار نسبت به تداوم این بهبود قیمت امیدی ندارند چون بازار محصولات فولادی و تقاضای سنگ آهن شرایط مطلوبی ندارد. تا زمانی که در بنادر چین نقدینگی و قیمت ها بهبود نیابند نمی توان نسبت به ثبات روند صعودی قیمت ها امیدوار بود.

📌افزایش واردات قراضه به ترکیه

🔹واردات قراضه به ترکیه در ژانویه رشد چشمگیری داشته که در راستای رشد تولید فولاد ترکیه بوده که با ۱۷٫۳ درصد رشد سالانه به ۳ میلیون تن رسید. میزان واردات قراضه به ترکیه در ماه نخست سال جاری میلادی ۳۷ درصد رشد سالانه داشته ۱٫۶۹ میلیون تن شد و امریکا همچنان بزرگترین عرضه کننده قراضه به ترکیه بود. میزان خرید از امریکایی ها ۱۰۰ هزار تن از ژانویه سال قبل بالاتر بوده ۳۱۵۴۰۰ تن ثبت شد.
همچنین میزان واردات از هلند ۲۶ درصد رشد داشته ۲۴۲ هزار تن ثبت شد و خرید از قراضه آلمان ۲۰۰ هزار تن ثبت شد که ۲۹ درصد رشد سالانه داشت.

تداوم فشار نقدینگی در بازار فولاد چین

کمبود نقدینگی بر وضعیت فولادسازان چینی فشار بیشتر وارد کرده و آن ها را وا داشته بیشتر به فکر کاهش تولید و پایین آوردن قیمت ها باشند. افزایش موجودی محصولات فولادی و فروش کم کارخانه ها و تجار را تحت فشار نقدینگی قرار داده که به کاهش تولید و افت قیمت بیشتر منتهی خواهد شد.
هر چه این بالا ماندن موجودی ها ادامه داشته باشد کارخانه ها و تجار باید بهره بیشتری بابت اعتباراتی که دریافت کرده اند بپردازند. برنامه های اعلامی کارخانه ها برای کاهش تولید تاکتون به ۲٫۶ میلیون تن کمبود چدن در ماه مارس خواهد انجامید. این روند کاهش تولید در ماه مارس بدتر هم می شود. تقاضای ناچیز مصرف کننده های نهایی موجودی بازار فولاد چین را بالاتر برده فشار زیادی بر جریان نقدینگی وارد ساخته است. کارخانه ای که با انباشتگی ۱۴۰ هزار تن محصولات فولادی خود به ارزش ۷۱٫۵ میلیون دلار روبرو شده اخیر خطوط تولید را به حالت تعلیق درآورده است. از طرفی با هزینه های دستمزد، هزینه برق، کرایه حمل و سایر هزینه های ثابت روبروست. تا هفته پایانی فوریه ظاهرا تنها ۱۰ درصد پروژه های ساختمانی منطقه که مشتری این کارخانه بوده اند فعالیت خود را از سر گرفته بودند. نگرانی از ویروس کرونا همه را محتاط کرده و پروژه های ساختمانی نیز با کمبود نیروی کار و تجهیزات بهداشتی لازم روبرو هستند از این رو روند باز گشت به کار به شدت کند است.
برخی انتظار دارند کارخانه های بیشتری ماه مارس وارد تعمیرات شوند تا تولید را به این بهانه کمتر کرده باشند. میزان موجودی محصولات فولادی کارخانه ها که توسط انجمن آهن و فولاد این کشور بررسی شده تا ۲۰ فوریه ۲۱٫۳۴ میلیون تن بوده که ۴۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشت. انتظار می رود ماه مارس این روند صعودی موجودی بیشتر شود البته اگر کاهش تولید چشمگیری توسط کارخانه ها صورت نگیرد. در هر حال فعالان بازار هنوز متقاعد نشده اند که کارخانه ها تولید را به میزان چشمگیری پایین می آورند به خصوص کارخانه هایی که کارآمدترند و کانال های فروش ثابتی دارند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.