رئیس انجمن سنگ آهن ایران مطرح کرد

رئیس انجمن سنگ آهن ایران، وجود تحریم‌ها و عملکرد نامناسب در بخش معدن را باعث افزایش هزینه تولید و صادرات در کشور دانست و گفت: نداشتن علوم، فنون و تکنولوژی‌های جدید اکتشافی، یکی از مشکلات جدی معادن در کشور است؛ به نحوی که استخراج از معادن در اغلب موارد با ماشین‌آلات قدیمی و فرسوده انجام می‌گیرد و دولت نیز در این زمینه تمهیدات لازم را برای نوسازی ماشین‌آلات معدنی قدیمی، در نظر نمی‌گیرد.

  • ۱۳۹۹/۰۱/۱۴ 10:10

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، مهرداد اکبریان با اشاره به مشکلات معادن کشور، اظهار داشت: صنایع معدنی مشکلات زیاد زیربنایی دارد، یعنی متاسفانه از زیر بنا که بحث مسائل حقوقی معدنی است درگیر بخش‌نامه‌ها و قوانین دولت هستیم.

وی افزود: نداشتن علوم، فنون و تکنولوژی‌های جدید برای اکتشاف یکی دیگر از مشکلات معادن است. هم‌اکنون استخراج با ماشین‌آلات با بضاعت کم و قدیمی در حال انجام بوده و دولت تمهیدات لازم را برای نوسازی ماشین‌آلات معدنی قدیمی در سال‌های گذشته انجام نداده است.

رئیس انجمن سنگ آهن ایران ادامه داد: سال پیش تحریم‌ها سنگین‌تر و سخت‌تر شده و هم‌اکنون معدن‌داران برای واردات و نوسازی ماشین‌آلات مورد نیازشان با مشکل مواجه هستند.

اکبریان با بیان اینکه در بحث سرمایه نیز مشکلاتی داریم، گفت: شرکت‌های خارجی تقریبا هیچ سرمایه‌ای را نمی‌توانند وارد کشور کنند و بانک‌ها به این نوع سرمایه‌گذاری‌ها علاقه‌ای ندارند؛ وقتی هم سرمایه‌گذاری می‌کنند بانک‌ها به صورت مستقیم برای خودشان سرمایه‌گذاری می‌کنند و حاضر نیستند تسهیلات را برای بهره‌بردار یا استخراج‌کننده بدهند.

وی تشریح کرد: نتیجه عملکرد‌ دولت باعث شده که هزینه تولید و صادرات در کشور بالا برود و تولیدکنندگان هم مواد مورد نیاز خود را گران‌تر می‌خرند و نسبت به سال‌های گذشته زودتر تمام شود.

بر اساس گزارشی از باشگاه خبرنگاران جوان، رئیس انجمن سنگ آهن ایران خاطرنشان کرد: تولیدکنندگان این بخش اگر بخواهند صادرات داشته باشند آن‌قدر هزینه‌ها زیاد است که صرفه اقتصادی مثل سابق برای آن‌ها وجود ندارد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.