در معاملات بورس رانت وجود دارد

در معاملات بورس رانت وجود دارد و باید مشخص شود این تفاوت قیمت در جیب چه کسانی میرود.

حمیدرضا رستگار رئیس اتحادیه آهن و فولاد وفلزات تهران در شبکه اقتصادی سیما( ایران کالا) خبر از رانت و تفاوت قیمت فاحش بین معاملات ورق فولادی در بورس کالا خبر داد و گفت: ورق فولادی که در بورس کالا با قیمت هر کیلو حدود۶۵۰۰ تومان معامله می‌شود در کف بازار با قیمت‌های بالاتر از ۱۰۰۰۰ تومانی به فروش می‌رساند و این بدان معناست که در معاملات ورق فولادی، در مجموع رانت هنگفتی وجود دارد.

به گزارش انتشار یافته، میزگرد برنامه چشم‌انداز اقتصادی شبکه ایران کالا با حضور آقای حمیدرضا رستگار ، رئیس اتحادیه فروشندگان آهن وفولاد و فلزات تهران و رضا شهرستانی، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، و سیف‌الله امیری، مدیر کل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت برگزار شد.
رئیس اتحادیه آهن و فولاد در این برنامه زنده تلویزیونی گفت: عملکرد بورس کالا در کشف قیمت فولاد شفاف نیست.بورس کالا اطلاعات فروشندگان و خریداران محصولات فولادی و نحوه کشف قیمت را اطلاع رسانی نمی‌کند و همین مسئله فضای غیرشفافی را رقم زده است. وی همچنین نسبت به ستاد تنظیم بازار اعتراض داشته و بیان نمود چرا باوجود چندهزار واحد صنفی ،این اتحادیه نماینده ایی دراین ستاد نداشته و بدون حضور کارشناس این مجموعه تصمیم گیری میشود و از وزارت صنعت ومعدن خواست تا ستاد تنظیم بازار واقعی با حضور نمایندگان تولیدکنندگان و توزیع کنندگان و مصرف کنندگان تشکیل گردد و زنجیره های اصلی فولادی باید دارای برنامه بوده و از هرگونه دخالت و فرصت طلبی سودجویان در این بازار جلوگیری شود و توزیع فولاد باید از مجرای قانونی آن یعنی اعضای اتحادیه صورت بگیرد و مشخص شود چه کسانی خارج از حوزه فولاد در این بازار دخالت و از رانت برخوردار میگردنند و وقتی قیمت ورق در بورس ۶۵۰۰ تومان است اما در بازار آزاد بیش از ۱۰ هزار تومان است. اگر معاملات فولاد شفاف است، اختلاف ۴هزار تومانی قیمت ورق فولادی در بازار و بورس کالا از کجا ایجاد شده است؟
رئیس اتحادیه آهن و فولاد با اشاره به اختلاف بسیار زیاد بین قیمت فولاد در معاملات بورس کالا و بازار آزاد گفت: این اختلاف قیمت نشان می‌دهد که در بورس کالا سازوکار عرضه و تقاضا حاکم نیست و در واقع، کشف قیمت‌ غیر شفاف و دستوری بوده و رانت بزرگی را برای واسطه‌ها ایجاد کرده است.
و برای جلو گیری از رانت و کشف قیمت خواستار حضور نماینده این اتحادیه در بورس فلزات شد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.