دبیر انجمن سنگ آهن ایران:

به دنبال برقراری عدالت هر چه بیشتر در زنجیره فولاد هستیم

دبیر انجمن سنگ آهن ایران گفت: آنچه به عنوان پیشنهاد این انجمن در قیمتگذاری زنجیره فولاد مطرح است یا حداقل وفاق بیشتری در آن وجود دارد، همراستا با موارد مطرح شده از سوی دکتر اسماعیلی (معاونت معدنی وزارت صمت) است و به دنبال برقراری عدالت هر چه بیشتر در زنجیره هستیم.

«سعید عسگرزاده» امروز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار سایت خبری- تحلیلی معدن۲۴ با اشاره به برگزار نشدن جلسه قیمتگذاری محصولات زنجیره فولاد با معاونت معدنی وزارت صمت، افزود: با این وجود ارتباطات هچنان برقرار است و نظارت و پیشنهادت ارائه می شود.

وی خاطرنشان کرد: هر کار کنیم اختلاف قیمت در حلقه های ابتدایی زنجیره با قیمت های جهانی، به نسبت بیشتر از حلقه های انتهایی خواهد بود، اما بهرحال باید این موضوع تعدیل شده و نباید این فاصله زیاد باشد.

وی معتقد است که در غیر این صورت سرمایه گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی به چالش کشیده می شود و به همین دلیل پیشنهاد انجمن، تعدیل قیمت هاست و اینکه مبنایی قرار دهیم که نسبتی از قیمت های جهانی باشد.

دبیر انجمن سنگ آهن ایران تاکید کرد: باید ارتباط منطقی بین قیمت های داخلی و خارجی وجود داشته باشد.

وی درخصوص اینکه آیا قیمت های پیشنهادی «قیمت فوب خلیج فارس منهای ۵ درصد خواهد بود» یا خیر؟ گفت: بعید است در این نرخ به تفاهم برسیم، هر چند پیشنهاد اولیه انجمن نیز همین بود، اما در ادامه آن را تعدیل کردیم و تغییراتی در فرمول داده شد.
عسگر زاده ادامه داد: هر اتفاقی که بیفتد، اگر قیمت ها به نسبت قیمت های جهانی باشد شرایط را برای زنجیره فولاد و مجموعه بخش معدن و صنایع معدنی و البته تثبیت میزان تولید فراهم خواهد کرد.

وی اظهار داشت: اگر به سمتی برویم که به هر دلیل حتی در کوتاه مدت به نفع حلقه های پایانی و صنایع پایین دست باشد، اتفاقات منجر به کاهش سرمایه گذاری در بالادست می شود و این، به ضرر زنجیره است و سرمایه گذاری ها را کاهش خواهد داد.

این مقام صنفی اضافه کرد: همچنین در درازمدت مواد اولیه کافی برای سرمایه گذاری های جدی در بخش فولاد و سایر صنایع وابسته فراهم نمی شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.