جو بازار سنگ آهن تحت تاثیر کاهش تولید و افت قیمت فولاد منفی شد

قیمت سنگ آهن روز گذشته با افت قیمت در بازارهای آتی چین کمی پایین آمد. میزان خرید و فروش سنگ آهن کاهش داشت و قیمت فولاد هم کمی ارزان تر شد. آخرین قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد استرالیا ۱٫۷۵ دلار هر تن افت داشته ۸۹٫۵ دلار هر تن سی اف آر چین ثبت شد. قرارداد ماه می در بازار آتی ۲٫۲ دلار افت داشت. مقامات دولتی در برخی شهر های چین به صنایع مختلف از جمله فولادسازان دستور کاهش تولید را برای ماه جاری میلادی ابلاغ کرده اند تا کیفیت هوا بهبود یابد و این خبر بر پیش بینی های تقاضای سنگ آهن اثر منفی داشت. این برآورد ها از قبل هم تحت تاثیر شیوع کرونا نزولی شده بودند. راهکارهای حمایتی جدید دولت چین و امید به بهبود تقاضای صنایع مصرف کننده فولاد به بهبود جو بازار کمک نمود.
افت قیمت فولاد هم بر بازار سنگ آهن فشار آورده است. موجودی بالای انبارهای فولادسازان و تجار فولاد قیمت میلگرد را در بازار آتی ۴ دلار و بیلت را در بازار تانگشان ۱٫۴ دلار ارزان تر کرد. حجم معاملات سنگ آهن کمتر شده روز گذشته ۱۴۵ هزار تن خریداری شد در حالی که پنجشنبه این رقم ۲۷۰ هزار تن بود.

نگاهی به آخرین تحولات بازار بیلت سی آی اس

کمبود فعالیت در بازار بیلت سی آی اس در هفته نخست ماه مارس قیمت آن را نزولی کرد. قیمت های پیشنهادی ۴۰۰ دلار هر تن فوب است در حالی که برخی معتقدند عرضه کننده ها حاضرند در ۳۹۵ دلار معامله کنند. این در حالیست که هفته قبل قیمت ۴۰۰ تا ۴۱۰ دلار هر تن فوب بود. بیلت بلاروس در ۳۹۰ دلار هر تن فوب نیز در بازار موجود است. با این حال قیمت های پایین هم توجه مشتریان را به خود جلب نکرده است. پیش بینی افت قیمت قراضه در ترکیه و ابهامات موجود در بازارهای جهانی به دلیل شیوع کرونا بازار بیلت را به شدت راکد کرده است.

افزایش رقابت و کمبود تقاضا در بازار صادرات ورق چین

صادرکننده های ورق گرم چین قیمت ها را هفته گذشته ثابت نگه داشتند ولی فشار بیشتری بر آن ها وارد شد. تقاضا در ویتنام کمتر شد و رقبای آن ها در ژاپن، هند و کره جنوبی قیمت ها را پایین تر آوردند تا مشتری جذب کنند چرا که با کمبود تقاضای داخلی روبرو بودند.
قیمت ورق گرم صادراتی چین ۴۶۰ تا ۴۹۰ دلار هر تن فوب و مشابه یک هفته قبل بود. البته کسی نتوانست در قیمت های بالا فروشی داشته باشد. برخی از معاملاتی در ۴۵۰ تا ۴۵۳ دلار هر تن فوب خبر دادند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.