تولید کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی به ۶۰ درصد ظرفیت رسید

بررسی عملکرد واحدهای عمده تولیدی در دوره ۱۰ ماهه امسال گویای آن است که در بخش تولید کنسانتره و گندله سنگ آهن به همراه آهن اسفنجی، بیش از ۶۰ درصد ظرفیت، تولید انجام شد.

جداول آماری مربوط به تولیدکنندگان عمده واحد های بخش معدن وصنایع معدنی گویای آن است که ۱۰ ماهه ۹۸ (منتهی به دی) تولید کنسانتره سنگ آهن به رقم ۳۵.۳ میلیون تن رسید که این رقم ۶۲.۱ درصد ظرفیت ۵۶.۸ میلیون تنی این بخش را نشان می دهد.

آمارهای منتشر شده گویای آن است که شمار واحدهای تولید کنسانتره کشور به رقم ۲۵ واحد می رسد و قرار است در سال آینده ظرفیت این بخش با افزایش ۶.۷ میلیون تنی به ۶۳.۵ میلیون تن برسد.

همچنین تا سال ۱۴۰۴ که سند چشم انداز در دستور کار قرار دارد، با افزایش ۱۵.۹ میلیون تن ظرفیت این بخش در مجموع به رقم ۷۹.۴ میلیون تن خواهد رسید.

گندله سنگ آهن با تولید بیش از ۶۸ درصد ظرفیت

آمار دوره این گزارش نشان می دهد که تولید گندله سنگ به رقم ۳۴.۲ میلیون تن رسید که ۶۸.۲ درصد ظرفیت ۵۰.۱ میلیون تن تنی این بخش را نشان می دهد که توسط ۲۳ واحد تولیدی فراهم شده است.

قرار است سال آینده ظرفیت جدید گندله سازی به میزان ۱۶.۲ میلیون تن افزوده شود و در افق چشم انداز ۱۴۰۴ نیز به این رقم افزون بر ۸.۱ میلیون تن اضافه خواهد شد و در مجموع به ۷۴.۴ میلیون تن دست خواهیم یافت.

تولید ۲۲.۹ میلیون تنی آهن اسفنجی

تولید ۱۰ ماهه آهن اسفنجی نیز رقم بیش از ۲۲.۹ میلیون تن را نشان می دهد که ۶۸.۵ درصد ظرفیت ۳۳.۴ میلیون تنی این بخش را دربر می گیرد و ۳۰ واحد تولیدی در این بخش فعالیت دارند.

انتظار می رود سال آینده سه میلیون ۸۴۵ هزار تن ظرفیت جدید در این بخش محقق شود و تا افق ۱۴۰۴ نیز ۷.۱ میلیون تن به این ظرفیت افزوده می شود و در مجموع به رقم ۴۴ میلیون و ۳۹۵ هزار تن بالغ خواهد شد.

به گزارش ایرنا، آمار عملکرد ۱۰ ماهه این بخش در زمینه تولید از سوی انجمن تولید کنندگان فولاد ایران نیز تغییر اندکی را نشان می دهد، ۱۰ ماهه امسال رقم تولید ۲۳ میلیون و ۶۸۷ هزار تن آهن اسفنجی ثبت شده که در مقایسه با ۲۱ میلیون و ۹۶۴ هزار تن مربوط به ۱۰ ماهه ۹۷ رشد هشت درصدی دارد.

همچنین صادرات آهن اسفنجی در ۱۰ ماهه امسال برابر با ۸۸۶ هزار تن بود و در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته که ۵۰۳ هزار تن بود، افزایش ۷۶ درصدی را ثبت کرد.

سهم آهن اسفنجی از مجموع صادرات بخش فولاد و تولیدات مربوطه در ۱۰ ماهه امسال رقم ۹.۱ درصد را نشان می دهد.

مصرف ظاهری این بخش هم در آمار انجمن مزبور در مدت یاد شده به میزان ۲۲ میلیون و ۸۰۱ هزار تن رسید و در مقایسه با ۲۱ میلیون و ۴۶۱ هزار تن مربوط به ۱۰ ماهه ۹۷ رشد ۶ درصدی دارد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.