ترمیم زنگ‌زدگی و خوردگی بدون نیاز به حذف اکسیدآهن

گروه بنگاه‌ها : یک شرکت ایرانی با به‌کارگیری دانش نانو فناوری، موفق به تولید محصولی به‌نام «مبدل زنگ آهن» با نام تخصصی «لارماپوشش» شد که ضمن ترمیم زنگ‌زدگی، از گسترش خوردگی این فلز پرمصرف جلوگیری کرده و سالانه از این راه میلیاردها دلار صرفه‌جویی ایجاد می‌کند. مهدی رحمانی مدیرعامل شرکت فناور نانو تکفام گیتی به «دنیای‌اقتصاد» گفت: این روش همچنین با حذف روش‌های مرسوم زنگ‌زدایی مانند سند بلاست، گام موثری در حفظ محیط زیست برخواهد داشت. وی با اشاره به زیان سنگین معادل نزدیک به ۵ درصد از تولید ناخالص کشور به‌عنوان خسارات زنگ‌زدگی و خوردگی افزود: حال با کمک دانش نانو فناوری محصولی تولید کرده‌ایم که به‌طور مستقیم روی سطوح زنگ‌زده اجرا شده و بدون حذف زنگار و اکسیدآهن، تجهیزات زنگ‌زده ترمیم و از گسترش خوردگی جلوگیری می‌کند. مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به اهمیت موضوع خوردگی در صنایع مختلف کشور از جمله صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، ساحلی، دریایی، ریلی، نیروگاهی، آب و فاضلاب، ساختمانی و بسیاری از صنایع دیگری که درگیر موضوع خوردگی هستند اعلام کرد: تولید نوآورانه محصول لارما موفقیتی بزرگ برای تسهیل روش‌های ترمیم، نوسازی و کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری سازه‌های زنگ‌زده مشخص شده است.

وی افزود: در سال‌جاری (۱۳۹۸) به منظور معرفی این محصول به صنایع یاد شده، در چندین رویداد علمی، پژوهشی و تخصصی از جمله نمایشگاه‌های داخلی و خارجی با هدف معرفی به بازار هدف، شرکت کرده‌ایم. رحمانی در پاسخ به سوالی مبنی بر معرفی محصول در بازارهای جهانی گفت: تاکنون برای معرفی و صادرات این محصول با چند کشور از جمله عمان، روسیه، اتریش، فنلاند و کانادا، جمهوری آذربایجان، عراق و چین مذاکرات و رایزنی‌هایی انجام داده و در برخی موارد در مرحله انعقاد قرارداد همکاری هستیم. امیدوارم این محصول بتواند جایگاه واقعی خود را در بازارهای جهانی به‌عنوان یک دانش ایرانی پیدا کند. وی با بیان اینکه این پوشش (مبدل زنگ آهن) هزینه تعمیرات و نگهداری تجهیزات را به‌شدت کاهش می‌دهد و موجب افزایش طول عمر دستگاه می‌شود، افزود: حلال اصلی این محصول آب بوده و هیچ‌گونه آلایندگی نداشته و مخاطرات اشتعال و انفجار در حین اجرا و تعمیرات را کاملا رفع می‌کند. مدیرعامل شرکت نانو تکفام گیتی با اشاره به تاریخچه و زمینه فعالیت‌های این شرکت گفت: شرکت در چهار سال گذشته بیش از ١٠ اختراع جدید را در کشور به ثبت رسانده و ١٢ محصول دانش‌بنیان و فناورانه در حوزه رنگ، پوشش نانو با حمایت و پشتیبانی معاونت علمی ریاست‌جمهوری و ستاد توسعه فناوری نانو تولید کرده است. رحمانی تصریح کرد: تقویت سبد کالای دانش‌بنیان و توسعه بازارهای صادراتی از مهم‌ترین برنامه‌های ما برای آینده است. وی در ادامه اعلام کرد: در یک سال گذشته حدود هزار و ۵۰۰ پروژه اقدام به معرفی کالا کرده و نیز بیش از ۱۰۰ پروژه اجرایی داشتیم که اشتغال‌زایی قابل‌توجهی داشته است. مدیرعامل شرکت نانو تکفام گیتی با بیان اینکه بیشتر صنایع ریلی، نفتی و گازی ایران قدمت بالایی دارد، گفت: روش‌های سنتی زنگ‌بری نه تنها هزینه فراوانی را به مجموعه وارد می‌کند، بلکه مشکلات زیست‌محیطی نیز همواره گریبان‌گیر آنها است. «لارماپوشش» دارای گواهی ثبت اختراع ملی و بین‌المللی بوده و همچنین مورد تایید شرکت ملی نفت و آزمایشگاه‌های استاندارد داخلی و خارجی است؛ بنابراین با یک بررسی ساده می‌توان دریافت که استفاده از این محصول از هر نظر به سود اقتصاد کشور است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.