بیم و امیدهای کاهش یا افزایش قیمت آهن

تحلیل وضعیت بازار فولاد در هفته‌ای که گذشت و پیش‌بینی اوضاع هفته پیش‌رو در آخرین ماه تابستان هم قیمت محصولات فولادی داغ بود. به عنوان مثال از ۳ شهریور تا ۳ مهر میانگین قیمت میلگرد ۱۰ آجدار در بازار آزاد بیش از ۳۲۰۰ تومان معادل ۳۴ درصد رشد کرده است. همچنین از سوم شهریور تا سوم مهر متوسط نرخ میلگرد ۱۴ آجدار در بازار آزاد نیز بیش از ۳۱۵۰ تومان معادل ۳۴ درصد گران‌تر شده است.

در هفته‌ای که گذشت معاملات با اندکی کاهش در بازار مقاطع آغاز شد، اما رشد نرخ ارز مجال منطقی شدن قیمت محصولات فولادی را نداد، در نهایت هم بازار با شیب ملایم رو به بالا حرکت کرد، هرچند برخی از مبادی در اغلب روزها از دادن قیمت خودداری کردند.

اما در هفته آینده هم متغییر تاثیرگذار بر بازار آهن، قیمت ارز خواهد بود. برخی معتقدند خط و نشان‌های بانک مرکزی برای صرافان نشان می‌دهد که خزانه اسکناس بازارساز برای تزریق و تعدیل قیمت‌ها ضعیف شده و با توجه به عدم تغییر شاخص‌های کلانی که می‌توانند باعث کنترل قیمت دلار شود، از جمله بازگشت ارز حاصل از صادرات، کاهش نقدینگی و تورم یا کسری بودجه دولت، دور از ذهن نیست که دلار در هفته آتی رکورد تاریخی ۳۰ هزار تومان را بشکند.

در مقابل برخی به خبر رویترز در مورد افزایش صادرات نفت ایران استناد می‌کنند یا معتقدند دولت نوسان لازم را از بازار ارز گرفته است و قصد دارد دوباره برای جمع کردن اسکناس نرخ را پایین بیاورد و به همین دلیل دلار دوباره به حدود ۲۵ هزار تومان بازخواهد گشت.

از سوی دیگر، متغییر دوم بازار یعنی قیمت صادراتی شمش بعد از یک دوره سیر صعودی تقریبا به ثبات نسبی رسیده و بعید است در هفته پیش‌رو با توجه به عوامل موثر در بازارهای بین‌المللی از جمله تعطیلی هشت روزه برخی تولیدکنندگان فولاد افزایش جدیدی را در این حوزه شاهد باشیم.

در مورد بازار داخلی هم با وجود این که روند تامین شمش و معاملات بورس کالا روند بهتری به خود گرفته است، اما در بخش تقاضای واقعی همچنان رکود حاکم بر صنایع از ضعیف بودن تقاضا در بازار حکایت دارد، البته به نظر می‌رسد که این روزها با توجه به بهبود بازار سرمایه و رونق بازار ارز و سکه، حضور تقاضای سرمایه‌ای هم در بازار فولاد ضعیف‌تر شده است.

بنابراین در مجموع با توجه به مسائل مربوط نرخ ارز، قیمت صادراتی، معاملات بورس کالا و بخش تقاضا می‌توان دو سناریو را برای وضعیت بازار فولاد کشور در هفته آینده پیش‌بینی کرد.
؛ نخست آن که دلار به کانال ۳۰ هزار تومان برسد و در این صورت بدون شک قیمت‌ها در بازار محصولات فولادی هم صعودی خواهد بود؛ البته با توجه به این که در هفته‌های گذشته شتاب رشد قیمت مقاطع کمی از شیب رشد نرخ دلار بیشتر بوده است، به نظر می‌رسد که در هفته پیش‌رو حتی در صورت افزایش قیمت محصولات فولادی، بازهم شتاب رشد آن کمتر از هفته‌های قبلی باشد.

دومین سناریو آن است که اگر هفته آینده نرخ دلار در بازار آزاد رنج بزند یا رو به پایین حرکت کند، در این صورت در روزهای ابتدایی هفته قیمت‌ها فریز شده و در ادامه روند کاهش قیمت‌ها آغاز خواهد شد.

در هفته پیش‌رو البته شاهد دو اتفاق مهم در عرصه سیاسی که تاثیر مهمی روی بازار فولاد می‌گذارد نیز خواهیم بود؛ اول این که روز سه‌شنبه جلسه بررسی صلاحیت علیرضا رزم‌حسینی در بهارستان برگزار می‌شود و باید دید آیا مجلس به استاندار پرحاشیه خراسان رضوی برای تصدی‌گری وزارت صمت اعتماد می‌کند یا همچنان قرار است ساختمان خیابان سمیه با یک سرپرست محدودالاختیار اداره شود؟

دومین مساله هم این است که با توجه به توافق قوه قضاییه با فولاد مبارکه اصفهان برای عرضه مناسب ورق مورد نیاز صنایع پایین‌دستی در بورس کالا (البته به صورت سهمیه‌ای) که معاون قضایی دادستان کل کشور چند روز پیش خبر آن را به فولادبان داد، آیا بازار آزاد ورق آرام می‌گیرد یا همچنان قرار است حباب قیمتی این نهاده مهم فولادی حتی بیشتر از میزان افزایش نرخ دلار، بزرگتر شود؟

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.