بورس‌کالا، یگانه مرجع شفاف کشف قیمت کالاها

کالاخبر : رئیس اتاق بازرگانی اراک معتقد است بورس‌های سهام و کالا نقش مهمی در ایجاد رقابت و شفافیت عرضه و تقاضای بازار در اقتصاد داشته‌اند که افزایش این نقش می‌تواند به نفع اقتصاد ملی باشد.

منوچهر توسطی در گفت‌و‌گو با میزان افزود: قیمتی که در بورس‌کالا کشف و تعیین می‌شود، می‌تواند مبنایی برای قیمت‌های صادراتی نیز باشد، زیرا کالا باید از بازار سرمایه به سمت بازارهای هدف هدایت شود. وی درخصوص یاری ‌رساندن بورس‌کالا به صادرکنندگان تصریح کرد: بخش بازرگانی در کشور ضعیف عمل می‌کند و در بین شرکت‌های بازرگانی، شاهد بازاریابی قوی و موثری نیستیم. اما متقاضیان می‌توانند از بورس‌کالا خرید کنند و بعد محصولات را در بازارهای هدف بفروشند. توسطی در ادامه، شفاف‌سازی را نیاز اصلی اقتصاد دانست و افزود: شفاف‌سازی در همه بخش‌ها در اولویت است و اگر این اصل در کلیه امور اقتصادی، سیاسی و اجتماعی به کار گرفته شود، اعتماد عمومی را فراهم می‌کند. به گفته وی، علاوه بر لزوم پایداری و تقویت بورس‌کالا باید شرایط مناسبی در روند تعیین قیمت‌ها، فروش کالا و مرکزیت عرضه کالا ایجاد و از قیمت‌گذاری دستوری در این بازار پرهیز کرد.  رئیس اتاق بازرگانی اراک تاکید کرد: باید حمایت‌ها از شفافیت اقتصادی به گونه‌ای باشد که فروشنده و خریدار مجاب و قانع شوند که بورس‌کالا تنها نهاد ایجاد شفافیت قیمتی است که در ارتقای کیفیت و استانداردسازی کالاهای قابل عرضه نقش دارد.  وی افزود: کیفیت محصول بعد از قیمت‌های عادلانه دومین مقوله مهم در جلب اعتماد مشتری است و این دو پارامتر می‌تواند در رونق گرفتن معاملات کلیه کالاها در بورس‌کالا نقش اساسی داشته باشد تا خریدار و فروشنده، بورس‌کالا را به‌عنوان بستری مناسب برای ایجاد رقابتی سالم و تسهیل‌کننده عرضه و تقاضا بدانند.

منبع : دنیای اقتصاد

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.