بازار آهن در انتظار تعدیل قیمت ها

بررسی بازار فولاد در سال ۹۹ گویای آن است که از نیمه اردیبهشت امسال شرایط ناپایدار شکل گرفته و به تدریج به رشد قیمت و بازار سیاه دامن زده و عرضه ناکافی در بورس نیز این شرایط بی‌ثباتی قیمت را تشدید کرده است.

بررسی از تحولات بازار فولاد، گویای آن است که خلای وجود وزیر صنعت، معدن وتجارت برای مدیریت بازار و هماهنگی مراکز مرتبط در این زمینه، نقش اثرگذار داشته و اکنون با حضور وزیر جدید، این هماهنگی می تواند تحقق پیدا کند.

فروشندگان چه گفتند؟    

«مصطفی محبی» از فروشندگان آهن آلات در بازار شاد آباد گفت: بازار فولاد از اوایل مهرماه با رویه جدیدی روبرو شد و با وجود اینکه از دهه دوم اردیبهشت امسال افزایش قیمت فولاد را شاهد بودیم، اما مواقعی بود که ثبات نرخ در بازار وجود داشت،  اما می توان اعلام کرد از دهه دوم مهر افزایش قیمت فولاد کلید خورد.  

«مهران جمالی» یک فعال دیگر بازار آهن آلات هم در این ارتباط توضیح داد: افزایش قیمت شمش فولادی به علت افزایش نرخ قراضه و آهن اسفنجی است، از طرفی قیمت دلار و ارز هم نبض بازار در همه بخش ها را در اختیار گرفته و نمی توان یک یا دو عنصر را به عنوان عامل این التهاب بازار معرفی کرد.

وی یادآور شد: رشد تقاضای داخلی باعث کاهش تمایل فروشندگان فولاد به فروش شد و این امر به افزایش قیمت ها دامن زد و مرجع کنترلی در بازار، ایفای نقش نداشت.

محبی هم افزود: برخی از فروشندگان شمش فولاد در بازارهای خارجی تعهد داشتند و از عرضه به داخل استقبال نمی کردند و این امر بی ثباتی را شدت بخشید.

«جواد شرفی» از فروشندگان بازار آهن نیز موضوع افزایش قیمت شمش فولاد را به عنوان عاملی دانست که رشد قیمت تولیدات فولادی را به دنبال داشت و اضافه کرد: رشد قیمت در تمامی تولیدات فولادی بازار مشاهده می شود و نرخ ها برای بعضی تولید کنندگان در بازار جهشی و بعضی متعادل تر است.

 وی مدعی شد، نرخ ها در بازار آهن در روزهای گذشته، به شکل روزانه رشد داشت، چنانچه بخواهیم میانگین داشته باشیم، ۸۰ تا ۹۰ تومان افزایش نرخ به ازای هرکیلو آهن به‌ویژه برای انواع میلگرد مشاهده می شود.       

 مقاومت میلگرد در برابر شمش 

دبیر انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: معاملات هفته گذشته فولاد در بورس کالا (روزهای ۱۴ تا ۱۶ مهر) که شمش و میلگرد معامله شده، حاکی از مقاومت میلگرد به کاهش قیمت حداقل به اندازه شمش است.

«سید رسول خلیفه‌ سلطانی» افزود: عرضه‌های هفته گذشته شمش و میلگرد پس از روی کار آمدن وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت (هشتم مهر رای اعتماد گرفت) و تاکید وی بر کاهش قیمت فولاد، صورت گرفته است.

وی افزود: فولادسازان، بیش از ۸۲ هزار تن انواع شمش فولادی را با کاهش ۱۵ درصدی قیمت و با یک هزار و ۵۰۰ تومان پایین‌تر از نرخ‌های قبلی عرضه کردند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.