ایران صاحب نخستین کارخانه تولید سیلیکون متال می‌شود

ایران صاحب نخستین کارخانه تولید سیلیکون متال می‌شود و بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که امروز بین رئیس هیئت عامل ایمیدرو و کنسرسیومی از بخش خصوصی به امضا رسید، تنها کارخانه تولید این ماده در ایران راه‌اندازی خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، ایران با تولید فلز سیلیسیم، می‌تواند علاوه بر استفاده آن در صنعت آلومینیوم وارد زنجیره تولید ویفرهای مغناطیسی و صفحات خورشیدی شده و ضمن اشتغال‌زایی فراوان، از خروج ارز جلوگیری کرده و بسترهای جدید برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ایجاد کند. میزان تقریبی سرمایه‌گذاری این طرح به هشت هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال برآورد شده و پیش‌بینی می‌شود در مدت دو سال، اجرای آن به اتمام برسد.

مطالعات ارزیابی اقتصادی این محصول با هدف تامین نیاز داخل، در سال ۱۳۹۶ توسط مدیریت صنایع معدنی ایمیدرو صورت پذیرفت. پس از آن طی فراخوانی در سال ۱۳۹۸ مشارکت «قیر هرمز پارس و قیر هرمز پردیس پارس» به عنوان برنده سرمایه‌گذاری مشخص شدند. در نهایت در روز ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۸ تفاهم‌نامه اجرای این طرح بین غریب‌پور رئیس هیئت عامل ایمیدرو و کنسرسیوم مذکور به امضاء رسید.

مصارف؛ از صنایع آلومینیوم تا تولید انرژی خورشیدی

مصرف فعلی سیلیکون متال در صنعت آلومینیوم کشور حدود پنج هزار تن در بخش آلومینیوم کشور است که در صورت افزایش تولید آلومینیوم تا ۸۰۰ هزار تن در افق توسعه صنعتی کشور، کل ۱۰ هزار تن سیلیکون متال تولیدی به مصرف این صنعت خواهد رسید. سیلیکون متال (۹۸٫۵ تا ۹۹٫۵ درصد سیلیس) در صنعت ریخته‌گری آلومینیوم (با نسبت ۱۰ درصد در ریخته‌گری و چهار درصد در نورد) و صنایع شیمیایی مانند پولیش، چسب و رنگ و لوازم آرایشی و پروتزها کاربرد دارد و ۱۱ درصد سیلیکون متال در ساخت نیمه رساناها به کار می‌رود.

به ازای تولید هر تن سیلیکون متال ۳۵۰ تا ۵۰۰کیلو میکروسیلیکا (۸۸ تا ۹۴ درصد اکسید سیلیسیم) تولید می‌شود که مصارف آن در بتن و سیمان، پلیمرها و دیرگدازها است. در حال حاضر تولیدکنندگان سیلیکون متال به ترتیب چین (۵۰ درصد تولید جهانی)، آمریکا، نروژ، فرانسه و برزیل هستند.

منطقه خاورمیانه در شرایط فعلی ۱۰۰ هزار تن مصرف سیلیکون متال دارد که نخستین کارخانه با ظرفیت ۳۳ هزار تن به نام سیما نزدیک بندر خلیفه امارات قرار دارد فاز دوم این کارخانه ظرفیت را به ۶۶ هزار تن افزایش خواهد داد.

زنجیره تولید پنل خورشیدی

یکی از مصارف سیلیکون متال تولید پنل خورشیدی است که اکنون در کشور، هفت واحد صنعتی در زنجیره‌های نهایی تولید پنل خورشیدی (از ویفر و سلول خورشیدی) فعالیت دارند و سهم فعلی برق خورشیدی از سبد انرژی کشور حدود ۶ هزارم درصد است. ایران با قرار گرفتن در کمربند خورشیدی، دارا بودن مناطق کویری و نیز برخورداری از ۳۰۰ روز آفتابی در سال جز بهترین کشورهای جهان در زمینه قابلیت‌های انرژی خورشیدی به شمار می‌آید.

در لایحه برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور ساخت ۲۶ هزار مگاوات نیروگاه جدید برنامه‌ریزی شده است که ۱۶ هزار مگاوات آن با تبدیل نیروگاه‌های گازی موجود به سیکل ترکیبی، سه هزار مگاوات آن با ساخت نیروگاه‌های تولید پراکنده (DG) و تولید همزمان برق و حرارت (CHP) و پنج هزار مگاوات دیگر آن با ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر بادی و فوتوولتائیک (خورشیدی) تامین خواهد شد.

با بهره‌برداری از این واحد راه برای توسعه نیروگاه‌های خورشیدی در کشور هموار خواهد شد. از این رو انتظار می‌رود توسعه این بخش طی سال‌های آتی چشم‌انداز مثبتی برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به همراه داشته باشد

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.