انتظارات کاهشی و قیمت پایه بالای بورس کالا مانع ثبت تقاضای فولاد شد

نوردکاران به دنبال عرضه میلگرد با قیمت های واقعی به مصرف کننده

به گزارش معدن نیوز به نقل از روابط عمومی انجمن نورد کاران فولادی ایران، بالابودن قیمت شمش فولادی در بورس کالا و انتظارات کاهشی از قیمت ها به دلیل افت بهای ارز عامل کاهش تقاضای شمش و مقاطع فولادی در معاملات هفته سوم آبان ماه بود.
از ابتدای آبان ماه به رغم وعده هایی که داده شده بود قیمت پایه شمش و میلگرد در بورس کالا از بازار پیشی گرفت که با اعتراض انجمن نورد کاران فولادی ایران همراه بود و به رغم اینکه از هفته گذشته در ابتدا میلگرد و سپس در هفته جاری قیمت پایه شمش کاهش داده شد اما به دلیل شکاف قیمتی شمش فولاد در بورس کالا نسبت به بازار از سوی نورد کاران مورد استقبال قرار نگرفت.
مبادلات هفته جاری به دلیل حاکم بودن انتظارات در خصوص کاهش نرخ ارز باعث شد تا خریداران با احتیاط بیشتری اقدام به خرید کرده و در نتیجه هم معاملات شمش فولادی و هم میلگرد با تقاضای زیادی مواجه نشد.این در حالیست که خواسته نورد کاران این است که با کاهش قیمت پایه شمش و بدنبال آن مقاطع فولادی این محصولات با قیمتی مناسب به دست مصرف کننده اصلی برسد.

این در حالیست که برخی با فرافکنی در چنین شرایطی در حال بهره جستن شرایط به نفع خود بوده و مترصد فرصتی برای طرح مقاصد خود هستند و کمبود تقاضا در مقابل شمش فولادی را ناشی از بر طرف شدن نیاز های نورد کاران عنوان کرده و خواستار صادرات فولاد خام هستند.

این در حالیست که با بررسی صورت های مالی فولاد سازانی که در سامانه کدال بارگذاری شده قیمت تمام شده آنها ( کمتر از ۴ هزار تومان در هر کیلو ) بوده و با نرخ های فروش فاصله زیادی داشته و در شرایطی که نورد کاران در تامین مواد اولیه خود مانده بودند، سود های نجومی میبرند و حال که مجبور به تامین مواد اولیه بازارداخل شده اند به هر روشی برای گریز از این شرایط روی می آورند .

اما نکته اینجاست که چرا بورس کالا در چنین شرایطی اجاره نمیدهد تا قیمت های پایه فولاد همپای بازار چهره واقعی خویش را نشان دهد و کاهش یابد و حتی در برابر کاهش قیمت ها مقاومت نیز دارد به طوریکه به نورد کاران اجازه افزایش حجم عرضه را نمیدهد.

قطعا افزایش حجم عرضه محصول و یا شمش فولادی در چنین شرایطی به کاهش قیمت ها منجر میشود گرچه بورس کالا با تعیین کف قیمتی اجازه کاهش بیشتر نرخ ها را به صورت تصنعی نمیدهد و این در حالیست که انتظار می رود بورس کالا به عنوان میزان الحراره اقتصاد کشور واکنشی سریع تر از بازار داشته و بتواند نقش موثر تری در تامین مواد اولیه نورد کاران ایفا کند.
روز سه شنبه در بورس کالای ایران ۱۴۰ هزار تن شمش فولادی عرضه شد که از این میزان ۱۳۸ هزار تن بیلت و بلوم مورد نیاز نورد کاران بود و در مقابل ۷۷ هزار و ۶۰۰ تن تقاضا مطرح شد که در نهایت ۷۱ هزار و ۱۰۰ تن شمش فولادی در قیمت پایه ۹ هزار و ۷۷۷ تومان معامله شد .

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.