آینده نرخ میلگرد

شوک روانی کاهشی کوتاه مدت و پس از گذشت چند روز یا هفته، بارگشت تدریجی قیمت ها به نرخی معادل با نرخ سقفی که در شیوه‌نامه جدید لحاظ شده ،: یعنی نرخ دلار نیمایی ضربدر نرخ صادراتی …

برخی گمانه زنی ها در خصوص سقف نرخ فولاد ( شمش ) در بازار در پی اعمال احتمالی دستورالعمل جدید تنظیم بازار فولاد

نرخ های معاملاتی در بورس کالا در صورت اعمال شیوه‌نامه جدید تنظیم بازار فولاد به‌گونه ای که پیش‌تر از ان تا حدودی شنیدیم؛ پس از یک شوک نسبتا کوتاه مدت احتمالا کاهشی، در نهایت تغییر محسوسی نسبت به نرخ‌های معاملاتی اواخر هفته گذشته نخواهد داشت، اما انتظار میرود فاصله نرخ پیشنهادی محصول نهایی در بازار با نرخ معاملاتی بورس کالا کم شود، یا در واقع انتظار داریم نرخ پیشنهادی میلگرد کف بازار در پی ابلاغ احتمالی دستورالعمل جدید تنظیم بازار، در حالت غیر هیجانی و پس از گذار از شوک، اصلاحی بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان را تجربه کند. چرا که قرار شده عرصه تاخت و تاز بازار آزاد خرید ‌و فروش فولاد با این شیوه‌نامه تنگ‌تر گردد.

با توجه به سقف نرخ شمش تعیین شده در بازار داخلی و در بورس کالا، معادل با نرخ شمش صادراتی ایران و نرخ دلار نیمایی؛ بطور تقریبی میشود این خط قرمز را در حال حاضر رقمی حول و حوش کیلویی ۱۰۵۰۰ تا ۱۰۶۰۰ تومان/کیلو توام با احتساب مالیات ارزش افزوده تخمین زد :
(۲۳،۷۵۰ × ۴۰۷.۵ ÷ ۱۰۰۰) + ۹٪ ~= ۱۰،۵۵۰
یعنی حول و حوش همین رقمی که سه‌شنبه هفته گذشته شمش در بورس کالا معامله شد. البته مشروط بر اینکه قائل به رقابت حداکثری خریداران فولاد در بورس کالا بعد چند هفته متوالی معاملات با سمت و سوی رقابت حداکثری در روزهای آتی باشیم.

از سوی دیگر اگر رقمی حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد هم برای مارجین حوزه نورد، روی همین نرخ معاملاتی شمش درنظر گرفته شود، میشود رقمی حول و حوش کیلویی ۱۱۵۰۰ تا ۱۲۰۰۰ تومان سقف نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی با احتساب مالیات ارزش افزوده؛ یا حدودا همین رقمی که چهارشنبه هفته گذشته در بورس کالا معامله شد.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که ممکن است در روزهای اول تحت تاثیر جو روانی اعمال احتمالی دستورالعمل جدید و ضریب ۷۵ درصدی تعیین شده اولیه؛ قیمتها با ریزش هیجانی احتمالی، شاید دچار حباب منفی شود، اما در نهایت با انچه که احتمالا به سقف ۱۰۰ درصدی معادل با نرخ نیمایی ضربدر شمش صادراتی ایران عنوان شده؛ نرخهای داخلی تقریبا معادل با همین رقمی خواهد شد که اواخر هفته گذشته در بورس کالا معامله شد. البته تغییرات نرخ دلار نیمایی و نرخ شمش صادراتی ایران، و همچنین شرایط آب و هوایی نیمه دوم سال را هم در هفته های آتی مهم است و میباست درنظر گرفته شود.

به هر حال باید منتظر خبرهای رسمی و تغییر و تحولاتی که نخستین سیگنالهای آن اواخر هفته گذشته مخابره شد، ماند؛ انتظار میرود با اتخاذ تدابیر و راهکارهای جدید فاصله بین نرخ بازار و بورس کالا کاهش پیدا کند .

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.