آغاز بازسازی در بازار فولاد جهان

بازارهای جهانی فولاد پس از سپری کردن روزهایی سخت وارد فاز بازسازی شده و تکانه‌های مهمی از رشد قیمت‌ها را در بازارهای مختلف در جهان شاهد هستیم. از هم‌اکنون شواهد جذابی از رشد قیمت‌ها را شاهد هستیم و به احتمال قوی روند بهبود بازارها ادامه خواهد یافت. این رخدادها به معنی آن است که اوج اثرگذاری بحران بیماری در چین گویا سپری شده یا این بازار هم وارد فاز بازسازی خود شده است. البته بازار صادراتی کشورهای CIS و ترکیه به‌عنوان لیدر بهبود قیمت‌ها درحال خودنمایی هستند. در بازار سنگ‌آهن جهانی با محوریت سنگ‌آهن وارداتی چین شاهد رشد ۹/ ۳ درصدی قیمت‌ها هستیم که می‌تواند اثرگذاری خود را بر بازار فولاد به همراه داشته باشد.

بهای شمش فولادی در بازارهای منطقه‌ای با محوریت عرضه صادراتی از کشورهای ترکیه و CIS رشد جدی داشته است و این سیگنال می‌تواند یک محرک قیمتی برای اغلب بازارهای فولادی در جهان به‌شمار رود. به گزارش متال بولتن بهای شمش صادراتی کشورهای CIS با ۳۴/ ۲ درصد رشد به ۳۹۴ دلار در هر تن و بهای هر تن شمش صادراتی ترکیه نیز با ۴۳/ ۴ درصد رشد برای تاریخ ۲۰ فوریه به ۴۱۰ تا ۴۱۵ دلار بر هر تن افزایش یافته است. این ارقام می‌تواند با یک فاز تاخیر زمانی بر بازار مصنوعات فولادی مخصوصا میلگرد اثرگذار باشد آن‌هم در شرایطی که می‌توان رشد تقاضا را در این نوسان قیمت‌ها مشاهده کرد. این درحالی است که بهای شمش فولادی صادراتی ایران نیز افزایش داشته و به ۳۸۵ تا ۳۹۳ دلار در هر تن برای ۱۹ فوریه رسیده است. این روند کلی البته در بازارهای شرقی کاهشی اعلام شده و برای واردات به بنادر کشورهای شرق آسیا با ۴۹/ ۲ درصد افت به ۴۱۲ دلار در هر تن رسیده است. البته این افت نرخ با توجه به فاصله جغرافیایی و زمان‌بر بودن فرآیند حمل‌ونقل می‌تواند به‌دلیل افت قیمت‌های پیشین باشد. این داده را می‌توان یک سیگنال مهم صعودی به‌شمار آورد که حکایت از تغییر فاز احتمالی قیمت‌ها در روزهای آینده دارد اگرچه تاکنون نیز شاهد آغاز این جریان افزایشی بوده‌ایم.

  دوگانه جالب بازار میلگرد جهانی

یکی از جالب‌توجه‌ترین بازارهای فولادی در روزهای اخیر بازار میلگرد ترکیه بوده است. رشد نرخ در این بازار برای معاملات داخلی و صادراتی موجب شده تا بازار میلگرد در جهان با محوریت غرب آسیا با یک رنج مثبت روبه‌رو شود و افزایش نرخ در بازار ترکیه قیمت‌ها را در بسیاری از کشورهای منطقه نیز به حرکت درآورده است. همان‌گونه که در گزارش‌های قبلی به آن اشاره کرده بودیم، صنعت فولاد در ترکیه وابسته به واردات قراضه است. این واقعیت در شرایطی که ارزش لیر ترکیه در یک روند کاهشی حرکت کرده بود موجب شد بهای تمام‌شده قراضه برای تولیدکنندگان داخلی در این کشور افزایش یابد و به‌رغم ضعف نسبی تقاضای داخلی، باز هم قیمت‌ها در این بازار افزایش یافت. در کنار آن شاهد تغییر فصل در بازارهای سنتی ترکیه هستیم یعنی با نزدیک‌تر شدن به فصل بهار در غرب آسیا و شمال آفریقا و حتی کشورهای اروپایی، تقاضا برای خریدهای صادراتی میلگرد از ترکیه افزایش یافت که در نهایت رشد نرخ شدیدی را به همراه آورد. البته این روند تنها از سمت ترکیه نبود و کشورهای CIS حتی سریع‌تر از ترکیه رشد قیمت‌های صادراتی خود را در دستور کار قرار دادند اما در نهایت و بنا بر آخرین آمارهای متال‌بولتن، رشد قیمت‌ها در بازار صادراتی ترکیه برجسته‌تر بود. این روند کلی سیگنال افزایش مهمی برای بازار میلگرد در منطقه محسوب شده و تاکنون این افزایش قیمت‌ها را در بازارهای سنتی صادراتی این دو کشور به همراه داشته است.

دقیقا عکس این شرایط را در بازار میلگرد شرق آسیا شاهد هستیم. قیمت‌های میلگرد صادراتی چین در روزهای اخیر کاهشی بوده که موجب شده قیمت‌ها در این حوزه جغرافیایی هنوز هم کاهشی باقی بماند. در بازار داخلی چین اما شرایط قیمتی میلگرد شکننده است و به‌رغم تزریق خوش‌بینی‌های جدید به این بازارها اما هنور شاهد روند گسترده رشد قیمت‌ها نیستیم.

البته پایان تعطیلات در چین پس از شیوع کرونا و البته تعطیلات سال نو چینی موجب شده تقاضای میلگرد برای مصرف در زیرساخت‌های این کشور مخصوصا برای شرق چین افزایش یابد که البته در کنار بیم و امید از بارش‌های پراکنده در این کشور هنوز به رشد قیمت‌ها به‌صورت قدرتمند منتهی نشده است. این روند البته به مرور زمان تغییر خواهد کرد و با توجه به آرامش نسبی اوضاع پس از کاهش ترس از اثرگذاری ویروس کرونا در این کشور، می‌توان چشم‌انداز این بازار را نیز مثبت ارزیابی کرد ولی اندکی زمان‌بر خواهد بود. در هر حال هنوز بازار میلگرد صادراتی چین کاهشی است و قیمت‌های وارداتی میلگرد به کشورهای جنوب‌شرقی آسیا نیز کاهشی گزارش می‌شود.

  بیم و امید در بازار ورق‌‌های فولادی

ورق نورد گرم در بازارهای داخلی چین میل به رشد قیمت‌ها را از خود بروز می‌دهد آن‌هم در شرایطی که این افزایش نرخ چندان هم پرشتاب ظاهر نشده است و البته دلیل آن افزایش مجدد حجم تقاضای ورق در صنایع مصر‌ف‌کننده این کالا در اقصی نقاط چین است. پس از روزهای سخت پیشین، هم‌اکنون شاهد آغاز یک روند صعودی در حجم تقاضای مصرفی واحدهای چینی هستیم که از یکسو اجازه افت قیمت‌ها را محدود کرده و از سوی دیگر با توجه به عدم رشد جدی عرضه‌ آن در بازارهای داخلی این کشور، جریان قیمتی جدیدی را آغاز کرده است. این سیگنال اگرچه هنوز هم به نسبت پرشتاب نیست، ولی تغییر فاز این حوزه معاملاتی را نشان می‌دهد و می‌تواند تداوم رشد قیمت‌های داخلی ورق نورد گرم در بازار چین را به همراه داشته است. البته این داده نشان می‌دهد نگرانی‌های اقتصادی از اثرگذاری ویروس کرونا در بازار چین در حال تقلیل‌یافتن است که یک داده مثبت به‌شمار می‌رود.

 البته قیمت‌های صادراتی ورق نورد گرم چینی هنوز هم کاهشی است و تا زمانی که شاهد رشد قیمت‌های صادراتی این کالا از بازار چین نباشیم، نمی‌توان با صراحت در این خصوص اظهارنظر کرد. البته تجربه نشان داده که بازار صادراتی چین در نهایت از بازار داخلی این کشور تبعیت می‌کند. از سوی دیگر قیمت‌های صادراتی در جهان یا قیمت‌های وارداتی به کشورهای غربی هنوز هم کاهشی است که نشان‌دهنده اثرگذاری افت پیشین قیمت‌های جهانی  است و به مرور زمان این روند نیز می‌تواند در بازار ورق‌های نورد گرم و سرد اثرگذار باشد اگرچه این روند کلی چندان هم فراگیر نیست. به‌عنوان مثال بهای ورق نورد گرم وارداتی به کشورهای اروپایی افزایش یافته است. البته شتاب افت قیمت‌های صادراتی ورق نورد گرم از بنادر کشورهای موسوم به CIS هم در کنار چین کاهشی بوده است که باید به‌عنوان یک سیگنال مهم مورد ارزیابی قرار داد.موارد فوق نشان می‌دهد که اوضاع کلی در بازار ورق‌های صنعتی در جهان از روند کلی تبعیت نمی‌کند و به‌رغم بهبود بازارهای مختلف‌، باز هم صادرات ورق نورد گرم از کشورهای CIS و چین با افت شدید قیمت‌ها همراه شده که ناخودآگاه سیگنال قدرتمندی را برای بهبود بازارهای جهانی به همراه نخواهد داشت. در هر حال بازارهای ورق فولادی در جهان به نوسان قیمت‌های صادراتی این دو حوزه مهم و شاید مهم‌ترین تولیدکنندگان در جهان نگاه می‌کنند و تا زمانی که چین و CIS با رشد قیمت‌های صادراتی روبه‌رو نشوند نمی‌توان به وضوح از بهبود این بازارها سخن گفت اگرچه شرایط به نفع رشد قیمت‌ها تفسیر می‌شود.در کشورهای اروپایی اما شاهد آرامش نسبی قیمت‌ها در بازارهای داخلی آنها هستیم آن‌هم در شرایطی که تقاضا ضعیف ارزیابی می‌شود. در بازار داخلی آمریکا نیز شرایط متعادل است و تفاوت چندانی با هفته قبل یا شرایط فعلی در بازارهای اروپایی ندارد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.